Czy Żyd uratowałby innego Żyda Czy Żyd uratowałby innego Żyda

Zapytano Żyda, uratowanego przez Polaków, czy gdyby był Polakiem, postąpiłby tak jak oni. Jego odpowiedź mówi wszystko (WIDEO)

w Filmy dokumentalne/II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Czy Żyd uratowałby innego Żyda? ,,Hiding and Seeking: Faith and Tolerance After the Holocaust” to dokumentalny film, w którym Menachem Daum rozmawia z tymi, którzy przeżyli Holokaust. W rozmowie z jednym z nich pada znacząca odpowiedź na pytanie o ratowanie Żydów.

– Odwróćmy sytuację. Gdybyś był Polakiem i przyszliby do Ciebie Żydzi, ukryłbyś ich?

– zapytał autor filmu Żyda uratowanego przez Polaków.

Odpowiedź zabrzmiała: nie. Mężczyzna tłumaczy, że przecież podczas takiej wojny, jeśli twoje życie jest w niebezpieczeństwie, jeśli mogą cię za to zabić, kto by podjął takie ryzyko.

Mężczyzna potwierdza, że nigdy nie wysłał pocztówki tym, którzy go uratowali. Jednocześnie zastrzega, że byli to dobrzy ludzie na pytanie dziennikarzy, czy robili to dla pieniędzy.

Warto przypomnieć słowa Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha, który przy okazji książki ,,Klincz Debata polsko-żydowska” pisał:

Słyszę wśród Żydów pytanie, czy byłbym gotowy ratować człowieka, gdyby Holokaust był wymierzony w katolików. Czy byłbym gotowy ukrywać katolika w moim domu. I wiele osób odpowiada na to pytanie „nie wiem” albo „nie”. I wtedy przychodzi zrozumienie tego, co musieli przeżywać ludzie, którzy ukrywali Żydów

(78514)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

5 komentarzy

 1. jak widze ten filmik i tego dziada ktory nawet nie wyslal pocztówki za uratowanie zycia, zaczynam rozumiec Adolfa

 2. W sprawach zydowskich polecam koniecznie do odsluchania na you tube rozmowy z dr Ewą Kurek specjalistka od spraw polsko zydowskich. Swietnie tlumaczy i wie o czym mowi. Naprawde polecam!!!

 3. A ja polecam mój artykuł na temat żydów „Wyprawa do Izraela i Palestyny” ale jest też wiele innych dotyczących kwestii żydowskiej; autor Marcin Malik.

 4. No proszę ! Oto jak żydzi nas postrzegają. Po tylu latach okazałó się że jesteśmy frajerami!!!

 5. żydzi nie kolaborowali – kolaborować może pojedyncza osoba żydzi wspólnie z Hitlerem pracowali nad zagładą Polaków no i części żydów współpraca polskich Żydów z Niemcami dokonującymi zagłady Polaków i narodu żydowskiego miała charakter instytucjonalny – poza wyjątkiem, jaki był Adam Czerniakow, od początku do końca prowadzona była przez funkcjonariuszy żydowskich autonomicznych prowincji w Polsce: Judenraty, żydowską policję, pogotowia ratunkowe itp, stanowiących 6-10% społeczności żydowskiej w Polsce oraz 150.000 żydowskich żołnierzy Hitlera, nawet 2/3 żydowskich inteligentów (adwokatów, lekarzy, urzędników itp.) pełniło rolę katów własnego narodu. W czasie zagłady posyłali więc żydowscy urzędnicy Judenratów na śmierć kolejno wysiedleńców z innych gett, potem elementy nieprodukcyjne – dzieci do lat 10 i starców ponad 60 lat, potem tych, którzy stracili pracę, następnie własne żony, teściowe, matki. Czynili to wszystko z niegasnąca nadzieją, że ocaleją, a ich ocalone życie nada żydowskim ofiarom żydowski sens męczeńskiej śmierci Kiddush ha-Shem. Wybitna historyczka, Żydówka, mieszkająca w USA profesor Hannah Arendt napisała książkę pod tytułem „Eichmann in Jeruzalem”. Oto, jak ona opisuje i ocenia postępowanie swych pobratymców żydowskich:
  „To rola żydowskich przywódców przy zniszczeniu własnego narodu jest dla Żydów bezwzględnie najciemniejszy rozdziałem w całej ich ciemnej historii. W Amsterdamie, Warszawie, Berlinie czy Bukareszcie mogli naziści na tym polegać, że żydowscy funkcjonariusze sporządzą listy personalne i majątkowe, koszty deportacji i zniszczenia nałożą na deportowanych, opróżnione mieszkania w oka mgnieniu zatrzymają i oddadzą do dyspozycji policji, aby pomóc pochwycić Żydów i doprowadzić do pociągu, aż do gorzkiego końca Że w obozach śmierci bezpośrednie działania dla zniszczenia ofiar
  ogólnie były wykonywane przez żydowskie komanda. Pisze dalej Hannah Arendt, że autonomia żydowska w Teresienstad była tak duża, że nawet kat był Żydem.”
  https://www.youtube.com/watch?v=bBqFikxit58

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.