Czerwoni carowie Rosji. Europejska dyplomacja wobec Sowietów

w Bez kategorii/Recenzje/Ważne książki


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Zainteresowanie Rosją w Polsce ze względu na sąsiedztwo i historię nigdy nie wygaśnie. Jednak mało znanym aspektem historycznym w naszym kraju jest miejsce Rosji porewolucyjnej w europejskim systemie bezpieczeństwa i jej stosunki z innymi państwami Europy. Były różne pomysły rozwiązania „problemu” Sowietów, Georges Clemencau proponował odizolowanie Kraju Rad – „otoczyć drutem kolczastym, tj. aby nie zaczynać, względnie zerwać z nią wszelkie stosunki, zarówno polityczne jak i ekonomiczne”.

Postulatu francuskiego polityka nie dało się zrealizować, państwa zachodnie nie chciały zrezygnować z dużego i chłonnego rosyjskiego rynku. Nawiązując stosunki gospodarcze i polityczne z Sowietami umocniły ich wpływy. M. Andrzejczak opisuje dyplomatyczne starania Sowietów na podstawie przedwojennej prasy endeckiej, która śledziło i komentowała poczynania polityczne wschodnich sąsiadów, analizując konferencje pokojowe, m.in. w Genui, Rapallo, pakt Brianda-Kelloga, czy działania na forum Ligi Narodów.

Michał Andrzejczak, „Czerwoni carowie Rosji” na salonach dyplomatycznych. Miejsce Rosji porewolucyjnej w systemie bezpieczeństwa międzywojnia na łamach prasy narodowo-demokratycznej w latach 1922-1939, Ostoja, Krzeszowice.

czerwoni_carowie

(60)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Tagi:
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.