Portal informacyjno-historyczny

Co naprawdę kryje się za przyjęciem euro przez Polskę. O czym eksperci namawiający do wejścia do strefy euro nam nie mówią

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

– Albo będziemy w strefie euro, albo w strefie wpływów Rosji. Przygotujmy się do przyjęcia wspólnej waluty – tak piszą sygnatariusze listu otwartego do prezesa Rady Ministrów zamieszczonego we wtorkowej „Rzeczpospolitej”. Tylko czy Polsce się to opłaca?

Tymczasem Stefan Kawalec, prezes Capital Strategy, były wiceminister finansów, jeden z twórców tzw. planu Balcerowicza i współautor książki „Paradoks euro. Jak wyjść z pułapki wspólnej waluty?”, podkreśla, że euro może być prawdziwą zmorą.

Główną przyczyną porażki Hollande’a było euro. To ono powoduje, że Francja ma problemy z utrzymaniem konkurencyjności, a jednocześnie brak własnej waluty utrudnia jej przeprowadzenie pożądanych reform. Jeżeli Macron tego nie zrozumie, to z wielkim prawdopodobieństwie znajdzie się w tej samej sytuacji co Hollande i za kilka lat jego poparcie też będzie dramatycznie niskie. Wtedy następne wybory wygra już prawdopodobnie kandydat Frontu Narodowego. Europejski Bank Centralny jest w stanie bronić waluty przed wahaniami rynkowymi, ale nie jest w stanie obronić Europy przed wyborcami w poszczególnych krajach

mówił niedawno na łamach portalu Jagiellonski24.pl. W wywiadzie jest jeszcze jeden akapit, który rzuca światło na mało znany fakt.

Fundusze unijne pobudzają gospodarkę w chwili, gdy są wydawane, ale nie tworzą generalnie podstaw do wzrostu gospodarczego w przyszłości. W naszej książce podkreślamy, że kluczowym czynnikiem, który sprawia, że Polska stopniowo dogania bogatsze kraje europejskie, nie są fundusze unijne, lecz dostęp do rynku europejskiego i wymiana handlowa. Przychody z eksportu do UE są kilkunastokrotnie większe, niż środki netto otrzymywane z budżetu UE. Dzięki temu, że Polska ma zagwarantowany dostęp do rynku UE i jest na tym rynku konkurencyjna, firmy w naszym kraju dokonują inwestycji, w wyniku których rośnie wydajność pracy, rośnie PKB i systematycznie rosną płace. Wejście Polski do strefy euro stworzyłoby ryzyko utraty konkurencyjności międzynarodowej. Wtedy ten efektywny dotąd proces konwergencji mógłby się zatrzymać i luka rozwojowa między zamożnymi krajami Zachodu a Polską mogłaby się utrwalić na lata

– podkreśla.

źródło: Jagiellonski24.pl

(3466)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. „Albo będziemy w strefie euro, albo w strefie wpływów Rosji. Przygotujmy się do przyjęcia wspólnej waluty ” – no i to myślenie niewolnika.
    A własna autonomiczna waluta mająca oparcie w złocie? Kto steruje pieniądzem, steruje wszystkim.
    Gdzie tu autonomia, gdy jakaś prywatna zagraniczna instytucja drukuje kolorowy papier z hologramem, wmawia Ci, że ten papierek sam w sobie ma jakąś wartość, a potem na podstawie tego kłamstwa wysysa z Ciebie wszystkie soki, odbiera owoce REALNEJ pracy w zamian za te papierki? Matrix przecież.
    A potem jeszcze sterując ich wartością, „produkując inflację” i „dług”,kradnie Twoją własnoć i Twoje życie coraz zuchwalej.
    Na zbity pysk autorów tego listu i zapamiętać nazwiska!

    • No z pewnością jednym z sygnatariuszy tego listu jest nasz antybohater narodowy znany jako „BOLEK” co już powinno świadczyć o wartości merytorycznej tego listu i jego autorów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę