Ciekawa akcja kibiców: Wolność dla Janusza Walusia. „Swoją karę odbył. I czas upomnieć się o jego osobę i pamięć”

w Wiadomości z Polski/Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Janusz Waluś. Większość społeczeństwa młodszej generacji nie wie kto to i biorąc pod uwagę fakt ile lat przebywa już w więzieniu w Pretorii, wcale to nie dziwi – czytamy na forum.legionisci.com.

Zatem krótko. Polski emigrant, który w latach 80. porzucając dokuczliwy krajowy komunizm rujnujący słynnymi „domiarami” małą rodzinną firmę, wyjechał do RPA. Tam, patrząc na polityczną degrengoladę, chaos i coraz większe wpływy komunistów, nawiązał kontakt z tamtejszymi prawicowymi ugrupowaniami a ostatecznie zdecydował się na radykalny krok i w kwietniu 1993 roku dokonał udanego zamachu na lidera czarnych komunistów, niejakiego Chrisa Haniego. Schwytany, początkowo skazany został na karę śmierci, wobec jednak jej zniesienia w RPA,wyrok zamieniono na dożywocie.

Janusz Waluś od ponad 23 lat siedzi w więzieniu. Owszem, za zabójstwo ale to już niemal ćwierć wieku, a ponadto gdyby prześledzić biografię ofiary, to działalność terrorystyczna w której ginęli ludzie nie była jej na pewno tematem obcym. Hani zginął a Waluś zabił w wyniku walki politycznej. Codziennie na świecie, pod szyldem walki z terroryzmem, w wojnach domowych podsycanych przez mocarstwa, giną setki ludzi, cywilów, dzieci, starców i jakoś nikt do więzienia za to nie idzie. A Janusz Waluś swoją karę odbył. I czas upomnieć się o jego osobę i pamięć, co od jakiegoś czasu w mizernym wymiarze się już dzieje. Transparent ze wsparciem dla niego wisiał na naszym meczu w Rzymie ale także widziany był na stadionie Jagiellonii i Rakowa Częstochowa oraz w trakcie spotkań piłkarskich niższych lig.

W marcu tego roku sąd zdecydował, że Janusz Waluś powinien wyjść na wolność. Oczywiście sądy, ich niezależność i niezawisłość sobie a polityka sobie i po wrzaskach czarnych komunistów stanęło na niczym. Rysuje się jednak szansa, że w kolejnym postępowaniu którego termin oczywiście jest przeciągany w czasie ile się da aby tylko rozprawa się nie odbyła, coś się zmieni. Nie ma co zapeszać, czekamy i chcemy w tym czasie wspierać Janusza. Od pewnego czasu jesteśmy z nim w kontakcie, choć oczywiście nie jest to codzienna pogaducha czy smsy słane dziesiątkami w dwie strony. Dostaliśmy kilka telefonów, które jednak z racji kolejki do tej formy kontaktu wielu więźniów, ograniczają się do krótkich rozmów. Wiadomym też jest, że pierwszeństwo w tej materii ma rodzina z którą także jesteśmy w stałym kontakcie. Janusz, pomimo faktu że internet jest dla niego abstrakcją, dzięki życzliwym mu ludziom jest doskonale zorientowany co się dzieje na trybunach w jego sprawie i jak sam mówi, jest to dla niego ogromne wsparcie psychiczne. Sama świadomość, że ktoś o nim jeszcze pamięta, gdy przez 23 lata zdążyło już wyrosnąć całe dorosłe pokolenie Polaków, jest jak zastrzyk nadziei.

Celem tego wątku jest rozpropagowanie jego historii i więziennej doli ale także wymierna pomoc. Nie trzeba chyba tłumaczyć jak wygląda więzienie w RPA i że słowo luksus jest tam nieznane. Nie będę tu wchodzić w szczegóły ale dostarczenie czystej koszuli czy t-shirta to niezła ekwilibrystyka. Telefon do Polski, czy do nas czy do rodziny, też kosztuje. Jako Legia przekazaliśmy pewną kwotę, którą nasz bohater już otrzymał i jest bardzo szczęśliwy. Jak sam powiedział pół żartem w czasie rozmowy telefonicznej: teraz to ja jestem milioner! I oczywiście podziękował serdecznie a niżej możecie przeczytać wyrazy wdzięczności, które nadeszły tradycyjną pocztą. Niemniej chcemy aby jego pobyt tam był komfortowy na ile to możliwe, w związku z czym zbieramy dalej.

Dostaliśmy od Janusza zgodę na używanie tytułowego „Janusz Waluś Official Support Club” ale to zobowiązuje. Skoro mamy być tym nr 1 który go wspiera, to rzeczywiście chcemy aby tak było! Póki co, wydane zostały smycze i vlepki z sentencją przez niego wygłoszoną a która stała się mottem życia i losu Janusza:
JAK SIĘ WYROSŁO W KOMUNIŹMIE, TO NIE MOŻNA BYŁO NIE MIEĆ ANTYKOMUNISTYCZNEGO NASTAWIENIA.

Cena smyczy cegiełki – 10 zł, pakietu vlepek – 5 zł. Smycze w wersji legijnej i cywilnej (tło pod wizerunkiem Janusza).
Cały dochód oczywiście leci do Pretorii a jako że nie ma w chwili obecnej meczów na których można by je nabyć, to zainteresowanych forumowiczów proszę o priv.

Ten post to zajawka. Będziemy informować o kolejnych ruchach czy inicjatywach w ramach tej akcji i liczymy, że grono popierających wolność dla Janusza będzie się powiększać. Jutro pojawią się kolejne, chyba dość atrakcyjne fanty wystawione na licytację, które wspomogą pobyt Janusza w RPA.

EDYCJA: Ponieważ priv zaczyna pęcznieć a sortowanie tam możliwe jest raczej lekkopółśrednio, dla ewentualnych zainteresowanych zostawimy też maila: [email protected]


Pomoc dla Janusza, dzięki wielu koleżankom i kolegom, nabrała pewnych rumieńców ale zdecydowaliśmy się na następny krok – wydanie koszulek które będą kolejną cegiełką, bowiem cały zysk zostanie przeznaczony na pomoc dla więzionego w dalekim kraju rodaka.Krótko – koszulki Fruit of the Loom w najwyższym segmencie jakościowym tej firmy (Super Premium-205g), kolor ciemnoszary. Rozmiarówka od S do XXXL.

Dla zainteresowanych wymiarami w cm:
http://www.gitshop.pl/Images/rozmiar%C3%B3wka.gif

Cena – 30 zł

Zapisy tradycyjnie, jak na forum:

1. nick + rozmiar(y)+ wysyłka/osobisty
2.
3.
itd.

Dla osób nie będących zarejestrowanymi na forum, możliwość zamówienia poprzez mail: [email protected] Prosimy wówczas o podanie od razu danych adresowych do wysyłki lub określenia czy będzie to odbiór osobisty o którego terminach poinformujemy po zakończeniu zapisów. Koszt wysyłki zgodny z cennikiem Poczty Polskiej dla listu poleconego priorytetowego.

Źródło:

http://forum.legionisci.com/showthread.php?t=16725

http://forum.legionisci.com/showthread.php?t=16748

 

POLECAMY również artykuł opublikowany na stronie kibiców Rakowa Częstochowa.

 

Więcej o Januszu Walusiu przeczytasz TUTAJ.

(385)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. Jak Wam nie wstyd robić bohatera ze zbrodniarza-zamachowca i w dodatku w obcym państwie!? Za to że zabił komunistę!? On przede wszystkim zabił człowieka! Zamiast siedzieć spokojnie na tyłku w obcym kraju on tam szukał rozróby aby zasłużyć sobie na miano „wyklętego”, tak!? Powinien był otrzymać karę śmierci za morderstwo! A jeśli nie to niech zgnije w dożywotnim więzieniu! W pełni sobie na to zasłużył!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.