Od lewej: gen. Władysław Sikorski, prezydent Władysław Raczkiewicz, minister Stanisław Stroński, poseł Herman Lieberman.

„Był to najbardziej masoński rząd, jaki kiedykolwiek miała Polska. Członkowie rządu byli członkami takich czy innych stronnictw politycznych, ale ich nie reprezentowali”

w Mocne słowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Od lewej: gen. Władysław Sikorski, prezydent Władysław Raczkiewicz, minister Stanisław Stroński, poseł Herman Lieberman.
Od lewej: gen. Władysław Sikorski, prezydent Władysław Raczkiewicz, minister Stanisław Stroński, poseł Herman Lieberman.

[…] Dnia 30 września 1939 r. powstaje więc mianowany przez prezydenta Raczkiewicza nowy rząd polski we Francji. Skład jego wraz z uzupełnieniami, które miały miejsce rychło po tym dniu, przedstawiał się następująco.

Premier i minister spraw wojskowych: generał Władysław Sikorski.

Wicepremier i minister informacji i dokumentacji (propagandy): Stanisław Stroński.

Minister w tymże ministerstwie: Marian Seyda, członek Stronnictwa Narodowego, ale w Polsce usunięty z władz tego stronnictwa na tle nieporozumień politycznych.

Minister spraw zagranicznych: August Zaleski, minister nasz tego resortu za czasów rządów marszałka Piłsudskiego od 1926 do 1932 roku.

Podsekretarzem stanu w tym ministerstwie został p. Zygmunt Graliński, radykalny ludowiec, członek jednego z najdroższych i najbardziej snobistycznych klubów w Warszawie.

Ministrem skarbu został p. Koc, były szef Ozonu; podsekretarzem stanu u niego: p. Alfred Falter, milioner śląski, wybitnie inteligentna indywidualność, Żyd z pochodzenia; ministrem pracy stał się p. Jan Stańczyk, działacz związków zawodowych, polityk socjalistyczny drugiej klasy; podsekretariat stanu otrzymał tu p. Karol Popiel, sikorszczyk stary, obecnie występujący w szrankach partii pracy, oskarżany kiedyś o jakieś nieczystości finansowe.

Ministrami bez teki zostali: generał Józef Haller i Aleksander Ładoś, pobożny katolik i notoryczny mason.

W ogóle był to najbardziej masoński rząd, jaki kiedykolwiek miała Polska.

Rząd ten nie był koalicją stronnictw i w ogóle powstawał w sposób uzależniony od okoliczności wojennych. Członkowie rządu byli członkami takich czy innych stronnictw politycznych, ale ich nie reprezentowali. „Co to jest emigracja?”– dowcipkował p. Stroński. – „Pierwsi trzej to ministrowie, reszta to petenci”.

Seyda, przyjmując tekę, nie komunikował się ze Stronnictwem Narodowym, Stańczyk – z socjalistami, Haller z dewotkami, a Popiel ze Stronnictwem Pracy. Zresztą o tym ostatnim stronnictwie powiadał prezes Bielecki:

„Wszystkie inne stronnictwa mają tu swoich przedstawicieli, jedynie Stronnictwo Pracy przyjechało in corpore”.

Istotnie, o ile Stronnictwo Pracy nieliczne było w kraju, o tyle licznie i hałaśliwie reprezentowane było na emigracji. Była to właściwie partia Sikorskiego, ale reklamowała się za granicą jako partia Paderewskiego; mało kto wiedział, że to właśnie generał Haller był jej nominalnym prezesem.

Stanisław Cat-Mackiewicz, Lata nadziei 17 września 1939 – 5 lipca 1945

Książkę można zakupić w księgarni Universitas – TUTAJ

CatLataNadziei

(619)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. Jak widać, Polska podczas II wojny światowej miała trzeciego, najgroźniejszego wroga, zaprzedanego syjonistom. Była to częśc Rządu Londyńskiego. Opisuje to Henryk Pająk w książce „Retinger – mason i agent syjonizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.