Portal informacyjno-historyczny

Nie tylko biali mieli niewolników. Niezwykła historia czarnoskórej niewolnicy, która dorobiła się na pracy innych

w historia USA


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Sama przeżyła wiele jako niewolnica. Po latach, gdy była już wolna i bogata, wcale nie zamierzała rezygnować z tego, by inni pracowali za nią i jej usługiwali.

Concoine, czarnoskóra niewolnica z Kongo, trafiła do USA, gdzie z wzajemnością zakochała się w bogatym Francuzie -Claudzie Metoyerze. Małżeństwa mieszane w 18. wieku nie były dozwolone, więc przybysz znad Sekwany oficjalnie kupił kobietę i uczynił ją niewolnicą. Zamieszkał z nią w Luizjanie. Para miała kilkoro dzieci, a kobieta cieszyła się specjalnymi względami.

Po latach miłość jednak wygasła, ale Concoine, już posługująca się imieniem Marie, nie była stratna. Claude wrócił do ojczyzny, a kobieta zyskała dobrze prosperującą plantację tytoniu, na której… zatrudniała około 300 niewolników. I chociaż traktowała ich dobrze, to ani myślała zwracać im wolność. Byli jej potrzebni. Pewnym gestem łaski było tylko kupowanie do najcięższych prac innych niewolników. Plantatorka była jednak sprytna. Po zakończonych zadaniach zgłaszała się do handlarzy z reklamacją, domagając się zwrotu pieniędzy. Najczęściej się udawało, a Marie Metoyer dorobiła się fortuny, stając się magnatem na rynku.

Nie był to jedyny przypadek, gdy czarnoskórzy w USA byli wolnymi ludźmi i posiadali niewolników. Spis z 1830 roku pokazał, że co czwarty wolny czarnoskóry posiadał minimum 10 niewolników, a w pięciu stanach Południa mieli ich oni około 10 tysięcy. Do prawdziwych potenantów należeli Justus Angel, L. Horry, rodzina Richardów i Antoine Dubuclet.

(1629)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę