fot. screen Youtube

,,Bartoszewski huknąłby Żydom tak, że pochowaliby się po kątach. Wiedział, co wyrabiali w gettach. Bali się go”. Dr Kurek zdradza mało znane historie z udziałem Władysława Bartoszewskiego. Ostra dyskusja w studiu [WIDEO]

w Wywiady


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Dr Ewa Kurek, która zdradza wiele niewygodnych historii na temat Holokaustu, w rozmowie z wPolityce.pl przyznała, że brakuje jej w obecnej debacie ,,normalnego w miarę młodego Bartoszewskiego”. – Huknąłby Żydom tak, że pochowaliby się po kątach i na jakiś czas byłby spokój. Żydzi szanowali Bartoszewskiego i bali się go – powiedziała.

Co prawda Bartoszewski odmówił napisania wstępu do jej książki ,,Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie”, ale gratulował jej:

Pani Ewo, gratuluję, ktoś wreszcie musiał to o Żydach napisać.

Dodał także, że nie będzie krytykował książki, mimo że ta znalazła się na celowniku ,,Gazety Wyborczej”. Dr Kurek przypomina mało znaną twarz Bartoszewskiego:

Ludzie, szczególnie młodzi, pamiętają Bartoszewskiego z ostatnich lat jego życia, niedobrych ze względu na wiek i niedobrych ze względu na polityczną atmosferę. Nikt już dziś nie pamięta, że to właśnie Bartoszewski w roku 1968, jako pierwszy w Polsce, w opasłej książce „Ten jest z ojczyzny mojej” poruszył temat ratowania Żydów w Polsce. Zebrał w niej relacje i napisał jak to wszystko wyglądało

– powiedziała i dodała, że Bartoszewski znał również ciemne karty historii Żydów:

Bartoszewski wiedział, co Żydzi wyrabiali w gettach. Byłam światkiem co najmniej kilku takich sytuacji.

Dr Kurek przypomina także, że Bartoszewski pomógł jej także w 1996 r., kiedy była naciskana przez rabina Menachema Pinkasa.

uczepił się mnie, że mam mu sprzedać „żydowskie łebki”, czyli dzieci żydowskie uratowane w klasztorach

Jak zareagował Bartoszewski?

Spojrzał z góry na rabina i krótko oświadczył, że dr Kurek ma rację, że on nigdy nie dostanie ode mnie adresów żydowskich dzieci, a w ogóle, mówiąc głośno i jak zwykle szybko, bez ogródek nakazał rabinowi Joskowiczowi, że ma się ode mnie raz na zawsze odczepić i raz na zawsze odczepić się ma od żydowskich dzieci, które wybrały Polskę jako swoją ojczyznę. Po takim dictum rabin Joskowicz stulił uszy po sobie i zostawił mnie w spokoju.

Inną ciekawą sytiacją było to, co wydarzyło się w 1988 r., kiedy przemawiał do około tysiąca Żydów, w tym polityków.

Mówił o tym, co się działo w Polsce w czasie wojny. Dał im tak popalić, że zaniemówili

Jako naukowiec zapamiętała również jego słowa:

przyjeżdżał do Lublina na nasze seminarium doktorskie i wciskał mi do głowy: Pani Ewo, żadnych ulg wobec kogokolwiek, Żydzi to taki sam naród jak my czy Niemcy

Ze zdaniem dr Kurek nie zgadza się prof. Jerzy Robert Nowak, który w dyskusji w Radiu Wnet stanowczo zaprotestował:

źródło: Radio Wnet / wPolityce.pl

(4774)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

3 komentarze

  1. Nie rozśmieszjcie mnie. Bartoszewski pewnie tak huknąłby na Żydów jak wtedy w Knesecie kiedy siedział w jarmułce z podkulonym oogonem a Żydzi pluli na Polaków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.