Autorzy żartu w popisowy sposób obnażyli, jak media za wszelką cenę szukają dowodów na ,,polski rasizm”. Ofiarą padł portal Tomasza Lisa i Wirtualna Polska

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Fałszywe informacje stają się plagą internetu. Na niektóre nabrać się całkiem łatwo, ale są też takie, po których od razu widać, że coś się nie zgadza. A jednak niektórzy wpadają w pułapkę. Tak jak serwis naTemat.pl Tomasza Lisa, który wywołał aferę wokół tzw. fake newsa.

Dziennikarze naTemat.pl otrzymali sygnały o profilu facebookowym Pizzerii Krążek i reklamowanej na niej promocji ogłoszonej tuż po zamachu w Manchesterze.

Wspieramy Menczester ! Dzisiaj Fisz&Czips za jedyne 9,9. ! Nie gotujemy dla Ciapakow. Czysta Polska !

– głosiła promocja na Facebooku.

Redaktorzy serwisu postanowili zareagować i napiętnować działania pizzerii. Bez weryfikacji prawdziwości wpisu, konta, a nawet bez sprawdzenia, czy takie miejsce w ogóle istnieje. Ich podejrzeń nie wzbudziła nawet pisownia: ,,menczester” czy ,,fisz&czips” oraz mało apetyczne zdjęcie.

W naTemat.pl szybko powstał tekst, w którym opisano ,,bulwersującą reklamę”. Dziennikarze nie zadali sobie trudu skontaktowania się z pizzerrią – nie udałoby się, bo ta nie istnieje. Oparli się na jednym wpisie na Facebooku, a po wyjściu prawdy na jaw, bagatelizowali sprawę.

Całość poprzedniego posta, komentarzy, odpowiedzi na opinie (swoją drogą – bardzo ciekawe zjawisko – same 1* i 5*) była od początku do końca prowokacją

– tłumaczyli internauci swój dowcip. Jak widać, wystarczy choćby namiastka ,,polskiego rasizmu”, a redakcja dużego portalu połyka haczyk.

Sprawę pierwsza nagłośniła na swojej stronie „Kryzysy w social mediach wybuchają w weekendy” słynna specjalistka od social media Monika Czaplicka, a obok naTemat sprawę opisało jeszcze kilka dużych redakcji. Teraz twórcy tej kuriozalnej zabawy tragedią na Wyspach próbują zarzucić mediom, że szybko reagując na przejawy ksenofobii i rasizmu „polaryzują i skłócają”

– oświadczyła redakcja serwisu, który przedstawia się jako miejsce dla autorów, którzy ,,będą gotowi do uczestniczenia w wymianie myśli, a nie w bezmyślnej młócce”. Zamiast przeprosin, relatywizowanie (,,sprawę opisało jeszcze kilka dużych redakcji”), a tak naprawdę winni są autorzy prowokacji.

Autorzy tak to tłumaczyli:

 

(3280)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.