Apel do córki Jaruzelskiego o zwrot willi. Należała do rodziny polskich patriotów. Jaruzelski przejął ją za cenę o…. 70 proc. niższą od wartości

w Polska Ludowa/Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Jacek Ozdoba, radny Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, zaapelował do córki Wojciecha Jaruzelskiego o zwrot nieruchomości, którą przejął komunistyczny generał.

Ozdoba mówił, że właścicielami są potomkowie wielkich patriotów rodziny Przedpełskich. Nieruchomość stracili na skutek dekretu Bieruta. Jego zdaniem, zachowanie rodziny Jaruzelskich jest żenujące: jego zdaniem powinna wrócić do do spadkobierców lub zostać przekazana na rzecz Powstańców Warszawy.

Wystosował poniższe pytania do władz miasta:

  1. Czy w dokumentach wymienionych instytucji znajdują się informacje/ notatki o prowadzonych operacjach służb bezpieczeństwa PRL skierowane przeciwko spadkobiercom majątku rodziny Przedpełskich- nieruchomości przy ul. Ikara 5?
  2. W jakich okolicznościach Wojciech Jaruzelski wszedł w posiadanie w/w nieruchomości (proszę o przedstawienie pełnych informacji kwot, dat oraz ewentualnych notatek służbowych)?
  3. Na jakim etapie znajduje się postępowanie reprywatyzacyjne dotyczące w/w nieruchomości?
  4. Czy władze miasta prowadziły rozmowy z rodziną Jaruzelskich w sprawie oddania nieruchomości spadkobiercom rodziny Przedpełskich lub przekazania majątku na rzecz instytucji związanej z opieką nad Kombatantami/ Powstańcami Warszawy?

Ma stronie Archiwum Akt Nowych znajdujemy więcej informacji:

W 1938 roku to miejsce kupiła Lidia Przedpełska, matka Haliny Martin. Halina Martin z domu Duma de Vajda Hunyadi podczas II wojny światowej współpracowała z Intendenturą Armii Krajowej na terenie powiatu grójeckiego, w Powstaniu Warszawskim działała w Biurze Informacji i Propagandy. Była również członkiem podziemia antykomunistycznego. Jesienią 1946 roku uciekła przed aresztowaniem przez UB. Przez „zieloną granicę” dotarła do Anglii, a po jej ucieczce siedziba rodzinna przepadła na rzecz PRL. 19.04. 1971 roku Rada Narodowa m.st. Warszawy przejęła ten dom na własność. Trzy lata później miejsce to figurowało na stanie MON. 21 kwietnia 1979 roku aktem notarialnym, z obniżką o 70% budynek kupił gen. Wojciech Jaruzelski.

Po odzyskaniu przez Polskę suwerenności Halina Martin rozpoczęła wieloletnią walkę o odzyskanie rodzinnego domu. 15.03.1994 roku złożyła wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydium Rady Narodowej m st. Warszawy z 1971 r. Wśród dokumentów archiwalnych, które rodzina, po jej śmierci przekazała do Archiwum Akt Nowych, znajduje się korespondencja z urzędnikami warszawskimi oraz kwerenda badawcza przeprowadzona w tej sprawie przez mieszkającą w kraju rodzinę pani Martin.

Halina Martin zmarła w 2007 roku.

(4541)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.