Portal informacyjno-historyczny

Ani Niemcy, ani Rosja. Profesor: ,,Polska powinna się stać się zapleczem USA. To najlepszy wybór hegemona” [WIDEO]

w III RP/Wywiady


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

„Najlepszy wybór hegemona to Stany Zjednoczone, bo są daleko i mają pieniądze” – tak w skrócie można podsumować wykład prof. Marka Jana Chodakiewicza w IPN. Autor książki ,,Międzymorze” sięga po dawną koncepcję, która jego zdaniem ma szansę realizacji obecnie.

Chodakiewicz przypomina, że koncepcja sięga czasów dynastii jagiellońskiej. Tereny obejmowały obszar Adriatykiem, Morzem Czarnym i Bałtykiem. Obecna sytuacja skazuje kraje położone między Niemcami a Rosją na opowiedzenie się po jednej stron lub szukania alternaytyw.

W naszym interesie, i w interesie Stanów Zjednoczonych jest to, żeby Międzymorze było silne, bo to oznacza stabilizację oraz pokój

– mówi historyk.

Międzymorze zaludniają głównie Słowianie, ale także ludy ungarofińskie, bałtyckie, potomkowie Daków czyli Rumuni, Albańczycy itd. Niegdyś sworzniem Międzymorza – ze względu na kulturę i inicjatywę oraz siłę – była Polska. Kultura polska była na tyle atrakcyjna, że sąsiednie ludy wschodnie chciały ją przyjąć.

Obecnie Polska jest jednym z największych państw Międzymorza i najludniejszym, musi ponownie stać się sworzniem, musi być zamożna, jej kultura musi być atrakcyjna dla innych. Ale nasz kraj wciąż znajduje się w stanie zależności: od Moskwy, Berlina, Brukseli.

Jeśli w tej chwili nie ma na to środków ani czasu, żeby osiągnąć samodzielność i niezależność, bo tak powoli wychodzi się mentalnie i fizycznie z okresu zniewolenia po II wojnie światowej, to trzeba rozpatrywać alternatywę

— uznał profesor, który dodał, że strukturą integracyjną Międzymorze jest NATO.

Tam gdzie Mike Pence się pojawił, były przygotowane manewry NATO: w Gruzji, w Rumunii, na Węgrzech i w Bułgarii, a później w Macedonii. Konwoje amerykańskie z lokalnymi żołnierzami, nawet z tymi, którzy nie są w NATO. 22 kraje brały udział w manewrach węgiersko-rumuńsko-bułgarskich. To jest sposób na integrację

– mówił.

Profesor zwrócił uwagę na to, że to Stany Zjednoczone mają największe złoża ropy na świecie, i właśnie zmieniło się prawo. USA mogą teraz wysyłać ropę za granicę. Według Chodakiewicza, Polska powinna się stać się zapleczem dla amerykańskiej energii. Stany Zjednoczone zapewniłyby parasol ochronny, także nuklearny, nad Międzymorzem, tak jak zrobiły to po II wojnie światowej dla państw zachodnich.

Chodakiewicz zabrał głos w sprawie imigrantów. Przywołał historię Tatarów w Polsce, którzy integrowali się z Polakami i służyli w polskim wojsku, ale Polska była wówczas silnym narodem. Jego zdaniem, gdyby Polska była silnym tradycją i wiarą narodem, to nie byłoby powodu przejmować się imigrantami. „Ale jeśli tutaj rządzi dyktatura przyjemności, marksizm-lesbianizm, a większość elit nie ma pojęcia co to jest być Polakiem albo Polką, to przyjmowanie ludzi, którzy wiedzą kim są i wiedzą, że Allah mówił, żeby dominowali, nie ma sensu, bo to prowadzi do wojny domowej i zamieszek”.

źródło: Blogpress.pl

(2102)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę