Amerykanka założyła wydawnictwo publikujące książki o polskiej historii. ,,Uświadomiłam sobie, jaką niesamowitą rolę odegrał wasz kraj w cywilizacyjnym rozwoju całego świata”

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Terry Tegnazian założyła Aquila Polonica, wydawnictwo, które publikuje książki na temat historii Polski. Dzięki niej Amerykanie poznali raport Witolda Pileckiego czy pamiętnik z okupowanej Warszawy Juliana Kulskiego. Co ciekawe, nie ma polskich korzeni!

Tegnazian przyznaje, że mimo iż jej wujkowie walczyli w II wojnie światowej, nie znała historii z udziałem polskich żołnierzy. Jednak kiedy szukała pomysłu na współczesną powieść, jednym z bohaterów postanowiła uczynić polskiego lotnika walczącego w Bitwie o Anglię. Dzięki temu trafiła na wspomnienia dowódców Polskiego Państwa Podziemnego.

Byłam poruszona opowiadanymi przez nich historiami, dowodzącymi niezwykłej odwagi Polaków podczas II wojny światowej. Potem przyjechałam do Polski, żeby pogłębić swoją wiedzę i uświadomiłam sobie, jaką niesamowitą rolę odegrał wasz kraj w cywilizacyjnym rozwoju całego świata

– mówi.

Tegnazian przyznaje, że Polacy mieli udział w kluczowych wydarzeniach dla historii Europy: bitwa pod Wiedniem, bitwa warszawska, czy triumf Solidarności nad komunizmem.

Dostrzega wiele podobieństw między Polską i USA – przede szystkim wartości: wolność i niepodległość.

patriotyzm we współczesnej Ameryce jest bardziej schowany, niewidoczny. W Polsce łatwiej go dostrzec. Mainstreamowe media w Stanach są zwykle pełne cynizmu i negatywnego podejścia, skupione na tym, co w kraju nie działa tak, jak powinno

– mówi, dodając, że można odnieść mylne wrażenie, że patriotyzm wyszedł z mody. Jej zdaniem, dla Polski patriotyzm jest niezbędny ze względu na swe położenie.

– Jego istnienie lub brak może przesądzić o istnieniu Polski

– podkreśla.

cały wywiad na Niezalezna.pl

(4048)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. Nie sama, a ze Stefanem Muchą i są na rynku już od 11 lat. Rozumiem jednak, że bez tych informacji materiał jest bardziej nośny medialnie? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.