Portal informacyjno-historyczny

Biskup Grzegorz Chomyszyn, fot. Wikimedia Commons

Abp Mokrzycki: Pragnę wyrazić wdzięczność KUL i prof. Osadczemu za wydanie pamiętników bł. biskupa Chomyszyna

w Mocne słowa/Wiara/Wojna o pamięć


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Katolicy obu tradycji chrześcijańskich zapoznali się z niezwykłym tekstem błogosławionego męczennika, który będąc gorącym patriotą Ukrainy występował jako rzecznik pojednania polsko-ukraińskiego. Przestrzegał on swych wiernym przed radykalizmem i „herezją nacjonalizmu” – pisze Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki.

Magnificencjo
Przewielebny Księże Rektorze!

W imieniu Konferencji Episkopatu Ukrainy pragnę wyrazić wdzięczność Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu Jana Pawła II za wydanie pamiętników bł. Grzegorza Chomyszyna, greckokatolickiego Biskupa Stanisławowskiego pt. „Dwa Królestwa”. Książka ukazała się w serii Biblioteka Ucrainicum Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich Centrum Ucrainicum KUL.

Ukazanie się tej książki stało się ważnym wydarzeniem w życiu religijnym na Ukrainie. Katolicy obu tradycji chrześcijańskich zapoznali się z niezwykłym tekstem błogosławionego męczennika, który będąc gorącym patriotą Ukrainy występował jako rzecznik pojednania polsko-ukraińskiego. Przestrzegał on swych wiernym przed radykalizmem i „herezją nacjonalizmu”. Brzmi to bardzo aktualnie w tym roku, kiedy nasze narody zbliżyły się do bliższego poznania swej trudnej historii. Przestroga dosłownie powtarza słowa Prymasa Polski sprzed kilku dni nawołującego wiernych do miłości i stronienia się od nacjonalistycznej ideologii. Głos ukraińskiego biskupa z kartek wydanej książki wpisuje się w symfonię nauki chrześcijańskiej, której wydźwięk jest szczególny w tym Nadzwyczajnym Roku Jubileuszu Miłosierdzia.

Ukazanie się tej pozycji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jest rękojmią jej wysokiego poziomu merytorycznego i edytorskiego. Dziękujemy pracownikowi uczelni Panu dr. hab. prof. nadz. Włodzimierzowi Osadczemu, z którym od wielu lat Kościół łaciński na Ukrainie ściśle współpracuje, za podjęcie się trudu wydania tego cennego źródła.

Z wyrazami szacunku

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki

Lwów, 25 listopada 2016 roku

 

(391)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę