9 października 1610 roku wojska polskie wkroczyły na Kreml. Hetman Żółkiewski został jedynym Europejczykiem w historii, który okupował Moskwę. Jego plany jednak nie powiodły się…

w Historia do 1918 r.


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Polskie wojska wkroczyły do Moskwy 9 października 1610 roku na skutek kolejnej już wojny moskiewskiej, rozpoczętej w 1609 roku jeszcze przez króla Zygmunta III Wazę. Rok później w lutym zawarto układ, który gwarantować miał osadzenie na tronie carskim polskiego królewicza, Władysława Wazy, w późniejszym okresie nazywanego Władysławem IV.

Działania Polaków wspierał patriarcha moskiewski, Filaret. Powstrzymać natomiast ich miała armia rosyjska, na czele której stanął brat cara Wasyla Szujskiego, Dymitr, oraz wsparcie przez wojska najemne Szwedów.

zolkiewskiBitwa główna rozpętała się 4 lipca 1610 roku pod Kłuszynem, gdzie armia polska licząca siedem tysięcy jazdy husarskiej, przy wsparciu Litwinów starła 35 tysięczną armię Rosjan. Na czele wojsk polskich stanął hetman polny koronny, Stanisław Żółkiewski, który następnie dokonał zwycięskiego przemarszu wojsk przez liczne twierdze, warownie i miasta, aż do samej Moskwy. Działania Żółkiewskiego, wsparte dodatkowo działaniami Aleksandra Korwina Gosiewskiego – późniejszego wojewody smoleńskiego – spowodowały, iż już w sierpniu Żółkiewski zawarł ugodę z bojarami moskiewskimi, wedle której na tron carski miał wstąpić Władysław Waza, zakładając koronację w obrządku prawosławnym.

9 października 1610 roku bojarzy zaaresztowali cara Wasyla Szujskiego, a polskie chorągwie pod komendą Żółkiewskiego wkroczyły na Kreml. Tym samym, Żółkiewski był jedynym człowiekiem w historii, który faktycznie okupował Moskwę. Niestety, Zygmunt III Waza był bardzo niechętnie nastawiony do przyjęcia przez swojego syna wiary prawosławnej – co zakładała ugoda – skutkiem czego koronacja została przekreślona, a Polskie chorągwie  wyparte z Kremla 7 listopada 1612 roku.

Maciej Kałek, źródło: NGOpole.pl

kr

(7743)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. Jak to w gimnazjum podkreśliła moja pani moja pani od historii Rosjanie mieli trzy rzeczy…miejsce, czas, oraz dziadek mróz. Nie zmienia to jednak faktu że gdyby nie pewne historyczne błędy w dzisiejszej Europie nie bylibyśmy pomiędzy Merkel a Putinem a samodzielnie moglibyśmy ustalać co się dzieje. Nie byłoby też np rozbiorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.