Portal informacyjno-historyczny

Obwodnica Żołnierzy Wyklętych w Płońsku

Żołnierze Wyklęci uhonorowani w Płońsku. Wygrali z burmistrzem miasta

w Relacje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Obwodnica Żołnierzy Wyklętych w Płońsku
Obwodnica Żołnierzy Wyklętych w Płońsku

Płońska obwodnica wschodnia będzie nosiła nazwę Żołnierzy Wyklętych. Mimo że władze miasta stawały na głowie, aby tak się nie stało. O mały włos upamiętniałaby… obecnego burmistrza Andrzeja Pietrasika.

Kilkukilometrowa trasa na odcinku od Targowej do Klonowej w Płońsku będzie nosiła imię Żołnierzy Wyklętych. Po osobliwej i burzliwej debacie tylko ta propozycja zyskała poparcie radnych.


Wyświetl większą mapę

[quote]– Jestem z tej lokalizacji bardzo zadowolony. To uczęszczana nie tylko przez płońszczan, ale także przez wielu przyjezdnych trasa. I bardzo się cieszę, że żołnierze mordowani w bestialski sposób i chowani ukradkiem przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa objęli ją swoim patronatem [/quote]

– podkreśla radny Wojciech Bluszcz.

Kilka miesięcy temu „Nasz Dziennik” opisywał historię z próbą nadania jednemu z płońskich rond imienia Żołnierzy Wyklętych. Włodarze miasta, choć przez lata nie wykazywali inicjatywy w tej sprawie, ostatecznie projekt utrącili. Inicjator akcji, radny Bluszcz, jednak nie odpuszczał, tym bardziej że na swoje miano czekała również wschodnia obwodnica.

[quote]W sprawie zostały rozpisane konsultacje społeczne. Co ciekawe, od 5 czerwca do 15 września br. zebrano tylko 67 głosów. Na groteskę zakrawa fakt, że pierwsze miejsce – i 34 głosy – uzyskała propozycja nazwania tej ulicy imieniem… obecnego burmistrza Płońska Andrzeja Józefa Pietrasika.[/quote]

– Zgłosił ją jeden z radnych opozycyjnych na zasadzie pastiszu. Burmistrz ciągle się promuje, chwali nagrodami, dobrymi wynikami, więc padła taka żartobliwa propozycja – komentuje Bluszcz. Jednak drugie miejsce w konsultacjach, a więc 31 głosów, zdobyła propozycja z nazwą Żołnierzy Wyklętych.

Ulicy Lecha Kaczyńskiego chciał tym razem tylko jeden mieszkaniec biorący udział w ankiecie. Natomiast propozycji nazwania obwodnicy imieniem ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, XIX-wiecznego jezuity, nie poparł żaden z głosujących.

Gdy doszło do głosowania na posiedzeniu rady miasta, burmistrz musiał, chcąc nie chcąc, zrezygnować z propozycji nadania obwodnicy własnego imienia. Ale zaproponował, by jej patronem uczynić Marszałka Józefa Piłsudskiego. Spotkało się to jednak z pewną krytyką, ponieważ w Płońsku istnieje już szpital imienia naczelnika państwa, a także pomnik, przed którym odbywają się patriotyczne uroczystości w mieście.

Radny Bluszcz długo przekonywał do swoich racji. Argumentował, że podczas konsultacji społecznych w sprawie nadania rondu imienia Żołnierzy Wyklętych wzięło udział – zgodnie z podpisami i numerami PESEL – 1080 osób.

– Ja sam miałem jeszcze zebranych 200 imiennych podpisów, gdy tymczasem w tej ankiecie wzięło udział 67 osób. To chyba ma jakieś znaczenie – dodaje nasz rozmówca.

Odsłonięty pomnik w Gałkach Starych
Odsłonięty pomnik w Gałkach Starych

Co więcej, jakiś czas temu w Starych Gałkach odsłonięto pomnik Żołnierzy Wyklętych Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jak się okazało, burmistrz Płońska wysłał z tej okazji list, w którym składał serdeczne gratulacje społeczności lokalnej, podkreślając, że Żołnierze Wyklęci „wykazywali się wyjątkowym męstwem i odwagą, sprzeciwiając się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR”. „Jednym z najważniejszych obowiązków naszego pokolenia jest troska o zachowanie pamięci o bohaterach i przywracanie im miejsca w historii” – pisał burmistrz Pietrasik.


Wyświetl większą mapę

Jednak i te argumenty nie przekonywały włodarzy miasta i rządzącej nim większości, toteż burmistrz wnioskował o imię ks. Sarbiewskiego, która to propozycja w konsultacjach nie została nawet uwzględniona przez mieszkańców. Wreszcie w ostatnim głosowaniu uchwałę w sprawie nazwania obwodnicy imieniem Żołnierzy Wyklętych poparło 15 radnych.

[quote]Na płońskich ziemiach antykomunistyczny ruch oporu wykazywał się po wojnie wyjątkową aktywnością. Między innymi za sprawą Wiktora Wacława Stryjewskiego ps. „Cacko”, który został oskarżony o to, że „w okresie od 1946 r. do 8 lutego 1949 r. należał do nielegalnego związku NSZ, wspólnie z innymi uzbrojony w broń dokonywał gwałtownych zamachów na funkcjonariuszy UB, MO, ORMO, dopuścił się aktu sabotażu poprzez zniszczenie urządzeń telefonicznych”.[/quote]

Witold Grzebski
Witold Grzebski

Honorowym obywatelem miasta Płońsk jest też zmarły w 2011 r. por. Witold Grzebski ps. „Motor”, od 1944 r. zastępca komendanta Obwodu Płońsk Armii Krajowej. Wyrokiem sądu wojskowego skazano go na 15 lat więzienia, 5 lat pozbawienia praw publicznych i obywatelskich praw honorowych wraz z przepadkiem mienia.

Tworzył zręby narodowej konspiracji antykomunistycznej i jest symbolem ruchu kombatanckiego, m.in. organizował struktury Związku Żołnierzy NSZ, wydawał książki, organizował spotkania. W czasie okupacji niemieckiej i po wejściu Sowietów północne Mazowsze było jedną z najbardziej mobilnych struktur w skali kraju. Tworzyło ją kilka tysięcy ludzi w kilku powiatach, a powiat płoński był jednym z najprężniej działających.

Maciej Walaszczyk, artykuł „Wyklęci wygrali z burmistrzem” („Nasz Dziennik”, 26 października 2013 r.)

(133)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę