75 lata temu pierwsi Cichociemni zostali zrzuceni do kraju. Perfekcyjnie wyszkoleni ochotnicy walczyli i z Niemcami, i z Sowietami. Smutny epilog w ubeckich więzieniach

w Wydarzenia

Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

cichociemnyByli polskimi żołnierzami na uchodźstwie, zrzucanymi na spadochronach do kraju. Perfekcyjnie wojskowo wyszkoleni do walki dywersyjnej. Wszyscy byli ochotnikami, choć szkolenie i zadania były ekstremalnie trudne.

Spośród ponad 2 tysięcy kandydatów tylko co czwarty został zakwalifikowany do skoku! Skok nad krajem oddało 316, w tym jedna kobieta – Elżbieta Zawacka „Zo”. Byli oficerami komend AK, dowódcami oddziałów leśnych, wykonywali zadania specjalne. Ginęli w walce z Niemcami, z sowieckimi „partyzantami” na polskich Kresach, w Powstaniu Warszawskim. Niektórzy zażyli truciznę po aresztowaniu… Byli i tacy, których sowieccy komuniści zamordowali po wojnie, uznając ich (słusznie!) za elitę Polski niepodległej.

Nazywa się ich czasem „komandosami”, ale to błąd. Należałoby ich raczej porównywać do żołnierzy sił specjalnych. Dobrze, że jednostka specjalna GROM nosi imię Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Piękny portret cichociemnych dał serial telewizyjny „Czas honoru”.

Wspominamy ich dziś, gdyż w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. pierwsza grupa została zrzucona do kraju. Ostatni wyskoczą w grudniu 1944 roku. By pokazać ich format, przypomnijmy kilku spośród 316:

[quote]gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” (dowódca AK, zamordowany w Moskwie w 1946), mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” (zamordowany w więzieniu mokotowskim w 1949), mjr Jan Piwnik „Ponury” (legendarny partyzant, poległ w walce z Niemcami w 1944), mjr Bolesław Kontrym „Żmudzin” (zamordowany w 1953)…[/quote]

Słowo „cichociemny” budziło w środowisku emigracji niepodległościowej najwyższy szacunek. Po wojnie komuniści w szeptanej propagandzie próbowali to słowo ośmieszyć, nadając mu kpiarskie, szydercze znaczenia. Nie pozwalajmy na to. Chwała cichociemnym – bohaterom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Polskiego Państwa Podziemnego!

Piotr Szubarczyk, artykuł ukazał się w Naszym Dzienniku, Piątek, 15 lutego 2013, Nr 39 (4578)

cichociemni

(105)

Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*