Portal informacyjno-historyczny

29 sierpnia 1526: symboliczny koniec potęgi dynastii Jagiellonów

w Historia Węgier/I RP - rocznice


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

29 sierpnia 1526 r.: Śmierć Ludwika Jagiellończyka pod Mohaczem. Śmierć króla spowodowała, że wkrótce ziemie Czech i północno-zachodnich Węgier dostały się pod panowanie Habsburgów. Data ta uznawana jest za symboliczny koniec potęgi dynastii Jagiellonów.

Król Polski Kazimierz Jagiellończyk mógł się pochwalić licznymi sukcesami jako władca Polski i Litwy – z pokonaniem Zakonu Krzyżackiego na czele. Prawdziwie imponująca była jednak jego polityka dynastyczna.

Udało mu się wypromować swojego syna Władysława na króla Czech (1471) i Węgier (1490). Cała Europa Środkowa – od Smoleńska i Brańska na północnym-wschodzie, po chorwackie wybrzeża Adriatyku, Belgrad i Jedysan nad Morzem Czarnym na południu znalazła się pod panowaniem Jagiellonów.

Władza Jagiellonów na południu okazała się jednak dość krótkotrwała. Synowie polskiego króla nie odziedziczyli po ojcu zdrowia i dzietności (może z wyjątkiem Zygmunta Starego). Władysław Jagiellończyk miał tylko jednego syna, którego ożenił z wnuczką Maksymiliana Habsburga – Marią. Już zresztą wcześniej zawarł układ z Habsburgami zapewniający im sukcesję po nim w wypadku braku męskiego potomka. Nie było to zbyt lojalne wobec jego własnych braci – Jana Olbrachta, Aleksandra i Zygmunta (nazwanego później Starym).

Ludwik Jagiellończyk przejął władzę po ojcu w 1516 roku. W spuściźnie obejmował dwa odmienne kraje z poważnymi problemami wewnętrznymi. W żadnym z nich nie miał zbyt silnej pozycji, gdyż zarówno Czesi, jak i Węgrzy mieli własną arystokrację niezbyt przyjazną Jagiellonom.

Katastrofa nadeszła od południa. W 1521 roku Turcy zdobyli Belgrad. W 1526 ruszyli na Budę, stolicę Węgier. W owym czasie armia turecka była bardzo nowoczesną siłą z licznym korpusem artylerii, świetną kadrą inżynierską i uzbrojonymi w broń palną janczarami. Węgrzy (Czesi nie kwapili się z pomocą młodemu królowi) dysponowali wciąż w dużej mierze jazdą rycerską z pospolitego ruszenia.

Ludwik Jagiellończyk niemal powtórzył los swego wuja – Władysława Warneńczyka. W bitwie dowodził jedną z rycerskich szarż lewego skrzydła na stanowiska tureckiej artylerii i janczarów. Atak załamał się i rycerze wraz z królem starali się uciec z pola bitwy. Podczas pokonywania rzeczki Csele król spadł z konia i prawdopodobnie utopił się. Wraz z nim skończyło się władanie Jagiellonów na Węgrzech i w Czechach, gdzie władzę przejął brat królowej Marii – Ferdynand Habsburg.

źródło: Muzeum Historii Polski

opublikowane  na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

(1185)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę