21 lipca 1946 r.: ostatnia publiczna egzekucja w Polsce. Na oczach tysięcy poznaniaków został powieszony kat Wielkopolski [wideo]

w Polska Ludowa - rocznice


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Arthur Greiser, namiestnik Hitlera i kat Wielkopolski, został powieszony 21 lipca 1946 r. na stokach Cytadeli. Egzekucja odbyła się na oczach tysięcy poznaniaków.

Ciało, po przeprowadzeniu sekcji, w Zakładzie Anatomicznym Uniwersytetu Poznańskiego zostało spalone w tym samym krematorium, w którym palono zwłoki mordowanych Polaków w poznańskim więzieniu. Prochy zostały oddane do dyspozycji Prokuratury Sądu Specjalnego.

Powieszenie Arthura Greisera było ostatnią publiczną egzekucją w Polsce.

Wyrok, który 9 lipca 1946 roku wydał Najwyższy Trybunał Narodowy brzmiał: Arthura Greisera należy uznać winnym wszystkich zbrodni i zarzucanych mu przestępstw, z tym ograniczeniem, że zabójstw, uszkodzeń cielesnych i znęcań się Arthur Greiser osobiście nie dokonywał. Za powyższe przestępstwa skazać Arthura Greisera na karę śmierci, nadto orzec utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz konfiskatę całego jego mienia; od momentu ponoszenia kosztów sądowych i uiszczenia opłaty sądowej zwolnić go. Dowody rzeczowe pozostawić przy aktach sprawy.

[topten included_categories=”755″ title=”Ciekawostki” disabled_filters=”viewed”]

Arhtur Greiser urodził się w 1897 w Środzie Wielkopolskiej. W 1928 roku został przyjęty do NSDAP. W 1933 roku wybrano go na wiceprezydenta, a rok później na prezydenta Senatu Wolnego Miasta Gdańska. Jak stwierdził prokurator Orłowski, Arthur Greiser bardzo rygorystycznie wypełniał polecenia z Berlina i sam przejawiał daleko idące zaangażowanie w prowadzeniu niemieckiej polityki eksterminacyjnej i realizacji wysiedleń ludności żydowskiej i polskiej.

(2294)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.