Portal informacyjno-historyczny

18 września 1939 miało miejsce antypolskie powstanie skidelskie wzniecone przez komunistów

w II wojna światowa/II wojna światowa - rocznice


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Skidel (biał. Скідзель) to  białoruskie miasto położone koło Grodna .W czasach I Rzeczypospolitej był centrum targowym, położonym na trakcie z Grodna do Słonimia. W XIX wieku nastąpił jego upadek. Na początku XX wieku 80% mieszkańców stanowili Żydzi.

fot. powyżej: 17 września – Armia Czerwona przekracza polską granicę, fotomontaż z „Czerwonego Sztandaru” z 1940 roku

Nazwą  powstanie skidelskie  określa się  powstanie antypolskie ludności, głównie pochodzenia żydowskiego i białoruskiego, wzniecone przez komunistów w miasteczku Skidel  (jest to nazwa nadana przez sowietów).

Zbrojna rebelia  przeciwko Polakom wybuchła 18 września 1939 roku po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie II Rzeczpospolitej, na tą wieść ludność miasteczka zaczęła krzyczeć „Rozbroić policję!”  Po krótkim czasie utworzono zbrojne bandy z dawnej organizacji Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi, które szybko opanowały główne budynki miasta, takie jak posterunek policji, elektrownię czy pocztę. Aresztowano urzędników państwowych i stworzono komitet rewolucyjny na którego czele stanął  Michał Iwanowicz.

Dzięki dwóm policjantom Michałowi Rodziewiczowi  i Wojciechowskiemu, którzy zbiegli z miasta do Grodna, zorganizowano odsiecz.

Złożona z ok.100  funkcjonariuszy policji, żołnierzy WP i ochotników pomoc  odbiła miasto i uratowało ludność polską. Szybko opanowano sytuację i rozstrzelano morderców.

Władze sowieckie nazwały tą rebelie powstaniem . Co gorsza, rok później, w  1940 r. sądziły ludność Skidla za tłumienie „powstania”.  Osądzono wówczas  15 osób.

Wydarzenia te są mało znane, rzadko (albo wcale) się o nich nie mówi.  Niestety, to jedna z wielu „białych plam” w naszej historii.

Anna Popowska, źródło: Kresowiacy.com

więcej o powstaniu poniżej:

18 września 1939 roku miało miejsce powstanie skidelskie – wystąpienie ludności białoruskiej i żydowskiej przeciw Polakom. Wiele wskazuje, że zostało zaaranżowane przez Sowietów

(1238)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę