12 lutego 2005 zmarła Stefania Wojtulanis-Karpińska ,,Basia”. Jako pierwsza Polka wylatała 1000 godzin na samolotach bojowych

w II wojna światowa - rocznice


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

12 lutego 2005 roku w Los Angeles w Kalifornii zmarła Stefania Wojtulanis-Karpińska ,,Basia”, kapitan pilot Wojska Polskiego.

We wrześniu 1939 roku była łączniczką w Eskadrze Sztabowej Naczelnego Dowódcy Lotnictwa; po agresji sowieckiej z 17 września została ewakuowana do Rumunii. Pełniła tam rolę kuriera, pomagając wielu pilotom w przedostaniu się do Francji, gdzie odtwarzała się polska armia. Wojtulanis także dotarła do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie, wraz z Anną Leską, została pierwszą cudzoziemką powołaną do brytyjskiej Pomocniczej Służby Transportowej (ATA), zajmującej się dostarczaniem samolotów z fabryk na lotniska poszczególnych jednostek oraz uszkodzonych maszyn do fabryk remontowych lub na złomowiska. Służba ta była uciążliwa, loty odbywały się bez łączności radiowej, map nawigacyjnych, często w złych warunkach pogodowych, a ponadto wymagała ona poznania pilotażu rozmaitych dostarczanych typów samolotów, łącznie z dwusilnikowymi bombowcami jak Vickers Wellington.

Jako pierwsza Polka wylatała 1000 godzin na samolotach bojowych.

Była odznaczona Krzyżem Komandorskim (2003) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, Krzyżem Zasługi z Mieczami (za kampanię 1939), Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie, medalem „Za Udział w Wojnie Obronnej 1939”, czterokrotnie Medalem Lotniczym oraz brytyjskimi War Medal i Defence Medal. W 1997 została odznaczona Medalem Polonia Mater Nostra Est. W Międzynarodowym Lesie Przyjaźni (International Forest of Friendship) w Kansas uhonorowano ją granitową płytą z nazwiskiem i własnym drzewkiem, jako jedyną z polskich lotników.

źródło: IPN / Wikipedia

Fot. Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie

(514)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.