Portal informacyjno-historyczny

11 marca 1943 to jedna z dat, która boleśnie przypomina nam o ,,niemieckim Katyniu”. O zbrodni, w której splotły się tragiczne losy Polaków i zbrodnicze zamierzenia naszych sąsiadów

w II wojna światowa/II wojna światowa - rocznice

Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Palmiry porównywane są do Katynia.To jest w pełni uzasadnione. Na przełomie lat 1939-40 odbyły się w Krakowie, Zakopanem, Przemyślu i w innych miastach okupowanej Polski kilka spotkań policji politycznych Niemiec (Gestapo) i Związku Sowieckiego (NKWD), w sprawie metod zwalczania polskich dążeń niepodległościowych.

Była to „realizacja” zapisów tajnego protokołu do sowiecko-niemieckiego układu granicznego z 28 września 1939 r. Ten tajny protokół nazywany jest II paktem Ribbentrop-Mołotow. Gestapowcy i enkawudziści poklepywali się po plecach, pili szampana (zachowały się zdjęcia) i planowali eksterminację polskiej inteligencji.

Krótko po tych przyjacielskich spotkaniach NKWD zamordowało ponad 21 tysięcy polskich jeńców i więźniów – w ramach Zbrodni Katyńskiej. W tym samym czasie, gdy padły pierwsze strzały w Smoleńsku, w Lesie Katyńskim, w Charkowie i w Twerze, sojusznicy Sowietów rozpoczęli na terenie tzw. Generalnego Gubernatorstwa akcję masowych zabójstw, głównie przedstawicieli polskiej inteligencji niepodległościowej. To była akcja AB, czyli Auserordentliche Befriedungsaktion – nadzwyczajna akcja pacyfikacyjna. Zbrodnie w Palmirach dokonały się w ramach tej akcji, która przyniosła śmierć ponad 6 tysiącom Polaków.

Już w trakcie walk we wrześniu 1939 r. za Wehrmachtem i Armią Czerwoną posuwały się grupy SS i NKWD, które na podstawie wcześniej przygotowanych list (m.in. niemiecka Księga poszukiwanych Polaków) dokonywały aresztowań i egzekucji. Jesienią 1939 na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy doszło do masowych zbrodni na polskiej inteligencji. Poza tym około 460 tysięcy Polaków wypędzono do GG.

Na początku 1940 r. zbrodnie, w ramach akcji AB, przeprowadzono również w GG. To była operacja skierowana przeciwko osobom podejrzewanym o związki z konspiracją niepodległościową. Rozpoczęła się 30 marca 1940, jej pierwszym akordem była krwawa pacyfikacja terenów objętych działalnością oddziału mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Nasilenie zbrodni nastąpiło od maja do lipca 1940 r. Największe miejsca zbrodni to Palmiry pod Warszawą, Rury Jezuickie w Lublinie, Firlej pod Radomiem, Skarżysko-Kamienna.

Palmiry to wieś w Puszczy Kampinoskiej. Od grudnia 1939 do lata 1941 r. Niemcy zabijali tu najlepszych Polaków, więźniów z Pawiaka, z Rakowieckiej, z Daniłłowiczowskiej. 21 czerwca 1941 r. został tu zamordowany mistrz olimpijski z Los Angeles, Janusz Kusociński.

Tu umierała córka gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego – Agnieszka. Dwa miesiące wcześniej starsza córka Pana Generała – por. Janina Lewandowska została zamordowana w Lesie Katyńskim!

Jest wiele dat, które mogą być dniami pamięci Palmir. Jedną z nich jest 11 marca 1943 r. Tego dnia, w odwecie za zlikwidowanie przez ZWZ niemieckiego kolaboranta, aktora Igo Syma, Niemcy zamordowali w Palmirach 21 więźniów Pawiaka.

Ciała wszystkich zamordowanych w Lesie Palmirskim ekshumowano w 1946 r. 5 km od wsi znajduje się cmentarz i mauzoleum. Pamiętajmy!

Piotr Szubarczyk, źródło: WolnaPolska.pl

(993)

Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Najnowsze z II wojna światowa

Idź na górę