ZUS kosztuje nas jeszcze więcej niż OFE. Politycy nie mówili prawdy: koszty działalności ZUS są zdecydowanie wyższe

w III RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

pienJednym z argumentów za przekazaniem naszych pieniędzy z OFE do ZUS było twierdzenie, iż fundusze okradają Polaków, pobierając horrendalnie wysokie prowizje. Tymczasem ZUS pobiera od naszych składek prowizję jeszcze wyższą!

Do końca ubiegłego roku otwarte fundusze emerytalne mogły pobierać od każdej wpłaconej składki 3,5 proc. prowizji brutto. Warto podkreślić, że OFE musiały się tą prowizją podzielić z… ZUS. Zgodnie z ustawą 0,8 proc. części każdej wpłaconej składki wracało z OFE do ZUS jako tzw. opłata za zbieranie składek. Mając to na uwadze można łatwo wyliczyć, że do końca 2013 roku realna wysokość prowizji dla OFE wynosiła 2,7 proc. netto.

[quote]A ile wynosi prowizja ZUS? W 2012 roku do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek emerytalnych wpłynęło 122,15 mld zł. W tym samym czasie koszty działalności operacyjnej ZUS (płace, utrzymanie budynków, floty samochodów, systemu informatycznego itp.) wyniosły 4,15 mld zł. Jeśli przełożymy to na procenty, to okaże się, że „prowizja” dla ZUS wyniosła 3,4 proc.[/quote]

W tym miejscu warto zauważyć, że od 1 stycznia 2014 roku prowizja pobierana przez OFE wynosi 1,75 proc. brutto, a po odliczeniu prowizji zwrotnej dla ZUS (tzw. opłata za zbieranie składek) jedynie 1,35 proc.

Jeśli w 2014 roku koszty działalności operacyjnej ZUS będą się kształtowały na poziomie 3,4 proc. wpływów, to prowizja pobierana przez OFE (1,35 proc. netto) będzie 2,5-krotnie niższa niż to, co zabiera z naszych składek ZUS na swoje funkcjonowanie.

źródło: niewygodne.info.pl, zus.pox.pl

(34)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.