Żubry nie są jedyną atrakcją. Niezwykłe odkrycie w Puszczy Białowieskiej. To miejsce ma mnóstwo tajemnic

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Obecnie w Puszczy Białowieskiej największą atrakcją są żubry, które zamieszkują jej tereny. Okazuje się, że puszcza skrywała jednak do tej pory też tajemnicę. Odkryli ją warszawscy archeolodzy.

Badacze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (IA UKSW) mimo różnych ograniczeń wynikających z tego, że działali na terenie Białowieskiego Parku Narodowego, ustalili, że północne tereny puszczy były w odległej przeszłości cmentarzem. Archeolodzy odkryli 25 kurhanów (rodzaj mogiły, w kształcie kopca, w którym znajduje się komora grobowa) wzniesionych przez społeczność kultury wielbarskiej, która jest kojarzona z Gotami. Odkryte miejsca zostały stworzono między I a V wiekiem. Ustalenie dokładnego czasu nie jest możliwe bez odwiertów.

Ze względu na zaostrzone przepisy ochrony dziedzictwa przyrodniczego na terenie Białowieskiego Parku Narodowego oraz przylegających do niego rezerwatów nie możemy tam prowadzić wykopalisk. Wytypowane dzięki ALS (lotnicze skanowanie laserowe – przyp. red.) miejsca wizytowaliśmy w terenie. Po oględzinach byliśmy w stanie ustalić ich wstępną funkcję i chronologię

– powiedziała główny koordynator projektu, dr Joanna Wawrzeniuk z IA UKSW.

Tak wcześniej odkryto grodzisko nad rzeką Orłówką. Dopiero po dwóch latach, w tym roku, udało się potwierdzić jego chronologię. Pozwoliły na to dokładne badania, w wyniku których znaleziono fragmenty naczyń ceramicznych i narzędzi krzemiennych. Archeolodzy ocenili, że ten teren był zamieszkały od pradziejów, a najnowsze odnalezione zabytki są datowane na późne średniowiecze. Grodzisko zostało założone zgodnie z dawną taktyką obronną – z jednej strony przylegało do rzeki, z innych otoczone było bagnami. To miało utrudnić ewentualnemu agresorowi zdobycie twierdzy.

Prace w Białowieskim Parku Narodowym prowadzone są od kilku lat. Odbywają się ramach projektu „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Puszczy Białowieskiej”i są finansowane przez Narodowe Centrum Nauki.

Puszcza Białowieska – jedyne takie miejsce na świecie. Zobacz zwiastuny niezwykłego filmu

(1954)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.