Wielka Brytania ułaskawi 65 tys. homoseksualistów. Oni sami nie są do końca zadowoleni

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Dopiero w 1967 homoseksualizm zniknął z listy przestępstw w Anglii. W Irlandii Północnej czekano na ten moment do 1982 r., a w Szkocji do 1980 r.

Teraz Brytyjczycy chcą zrehabilitować tysiące homoseksualistów, którzy zostali skazani w przeszłości. Właśnie uchwalono prawo, na mocy którego zostaną ułaskawione osoby obciążono zarzutami, kiedy homoseksualizm był jeszcze przestępstwem.

– Ułaskawienie jest najlepszym sposobem na zadośćuczynienie prawdziwej krzywdy, jaką wyrządziły okrutne i homofobiczne prawa, które na szczęście już nie obowiązują

– powiedział John Sharkey, jeden z twórców ustawy.

Wciąż żyje jeszcze 15 tys. osób (z łącznej liczby 65 tys. skazanych), którym postawiono zarzuty. Jedną z nich jest George Montague, którego skazano za nieobyczajne prowadzenie się. On nie odnosi się entuzjastycznie do pomysłu. Twierdzi, że ułaskawienie oznacza jednoczesne stwierdzenie, że homoseksualiści byli winni.

– Czemu byliśmy winni? Zostaliśmy skazani tylko za to, że zakochaliśmy się w innym mężczyźnie

– nie ukrywa oburzony.

To jeden z pierwszych kroków, które Wielka Brytania robi, aby zadośćuczynić homoseksualistom dawne krzywdy. Minister sprawiedliwości, Sam Gyimah, przyznał, że jest niezwykle ważne, aby ci, którzy jeszcze żyją, nie musieli nosić ciężaru winy za coś, co nie powinno być przestępstwem.

Jednym z symboli nowej ustawy jest Alan Turin, angielski matematyk, kryptolog, twórca pojęcia maszyny Turinga i jeden z twórców informatyki, który był homoseksualistą.

W 1952 roku włamano się do domu Alana Turinga, który poinformował o tym fakcie policję. W wyniku jej śledztwa Turing potwierdził, że jest homoseksualistą. Wówczas został oskarżony o naruszenie moralności publicznej, wytoczono przeciwko niemu proces. Sąd dał mu wybór: więzienie albo terapię hormonalną. Turing wybrał terapię – konsultacje z psychiatrą i roczną kurację hormonalną – polegającą na przyjmowaniu estrogenu (kastracja chemiczna). Skutkiem ubocznym kuracji była między innymi ginekomastia.

Wskutek skazania stracił certyfikat dostępu do poufnych informacji oraz odsunięto go od badań związanych z konstrukcją komputera. 7 czerwca 1954 Turing zamknął się w swojej sypialni i popełnił samobójstwo.

Premier Gordon Brown we wrześniu 2009 przeprosił w imieniu rządu Wielkiej Brytanii za „całkowicie niesprawiedliwe” i „straszne” potraktowanie Turinga. W 2013 królowa Elżbieta II pośmiertnie ułaskawiła Turinga.

(977)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.