Portal informacyjno-historyczny

Siła nabywcza Polaków – gdzie jest najlepiej. Nie mamy nawet połowy średniej Europy…

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Siła nabywcza mieszkańców Polski per capita wyniosła 6 366 euro (27 397 PLN) w 2016 roku. W rankingu krajów europejskich Polska zajęła 29 miejsce, co oznacza, iż dysponuje ona 47 proc. średniej europejskiej siły nabywczej – wynika z badań GFK.

Regionem o najwyższej sile nabywczej jest Warszawa, a Warszawiacy, z 11 651 euro (50 142 PLN) do dyspozycji, mają średnio o 83 proc. wyższą siłą nabywczą niż średnia dla kraju. Niemniej to ciągle 15 proc. mniej niż średnia europejska. W powiecie grójeckim siła nabywcza jest najbardziej zbliżona do krajowej średniej.

19 z 380 powiatów może pochwalić się siłą nabywczą o przynajmniej 20 proc. wyższą niż krajowa średnia. W 103 powiatach siła nabywcza jest o 20 proc. lub więcej mniejsza od średniej. W powiecie przysuskim siła nabywcza jest najniższa w Polsce i wynosi zaledwie 66,5 proc. krajowej średniej per capita.

mapa_sila_nabywcza_gfk_dla_polski_2016_2_1120x789 sila_nabywcza_polska_powiaty_2016

O badaniu
Badanie siły nabywczej GfK Purchasing Power Europe 2016 jest dostępne dla 42 europejskich krajów ze szczegółowym rozbiciem na regiony, według gmin lub kodów pocztowych. Zawiera też odpowiednie dane dotyczące mieszkańców i gospodarstw domowych oraz mapy cyfrowe.

Siła nabywcza jest miernikiem rozporządzalnego dochodu per capita po odjęciu podatków, składek na ubezpieczenie społeczne, ale z uwzględnieniem wszelkich świadczeń otrzymywanych od państwa. Badanie podaje siłę nabywczą na osobę w skali roku w euro lub w postaci wartości indeksu. Pojęcie siły nabywczej stosowane przez GfK odnosi się do nominalnego dochodu rozporządzalnego, czyli podane wartości nie uwzględniają inflacji. Badanie opiera się na statystycznych danych dotyczących dochodów, stawek podatkowych, wysokości świadczeń społecznych oraz na prognozach instytutów ekonomicznych.

Według definicji siła nabywcza to wydatki konsumentów pokrywające koszty związane z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze, wydatki mieszkaniowe, na media, prywatne fundusze emerytalne i ubezpieczeniowe oraz inne wydatki, np. wakacje, transport i wydatki konsumpcyjne.

(4012)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę