Portal informacyjno-historyczny

Polska powinna wziąć przykład z Węgrów? Oto jak poradzili sobie z fake-newsami. Problem zniknął

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Węgrzy w swojej ustawie medialnej z 2011 wprowadzili dotkliwe kary finansowe za publikowanie tzw. fake newsów. Efekt jest taki, że liczba tego typu informacji mocno spadła. Niewykluczone, że w Polsce też przydałby się taki zapis.

Na Węgrzech długo borykano się z problemem fake newsów, które w ostatnim czasie zalały też Polskę. Tam jednak już kilka lat temu uporano się z problemem, wprowadzając zapis o możliwości nakładania ogromnych kar finansowych za wprowadzenia w błąd odbiorców.

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz Viktora Orbana uchwaliła nową ustawę medialną, która weszł w życie na początku 2011 roku. Na jej mocy powołano mającą szerokie uprawnienia Radę ds. Mediów. To w jej gestii leży nakładanie kar za fałszywe informacje. Grzywny mogą wynosić od do 200 mln forintów (równowartość ok. 700 tys. euro) w przypadku telewizji i rozgłośni radiowych oraz do 25 mln forintów (ok. 89 tys. euro) w przypadku dzienników lub serwisów internetowych.

Możliwe, że takie wysokie kary przydałyby się też w Polsce, gdzie mamy do czynienia z wysypem fałszywych wiadomości, za publikacje których nie grożą żadne poważne konsekwencje. Pokazał to m.in. przykład słynnej wiewiórki z Parku Szczęśliwickiego. Specjalnie zrobione zdjęcie w połączeniu z krzykliwym tytułem o dramacie wiewiórki miało uderzyć w prawo o możliwości wycinki drzew, tzw. Lex Szyszko. Taki fake news dotarł do szerokiego grona odbiorców. Na pewno szerszego niż informacja, która dementowała tę fałszywą i ukazywała, jaka jest prawda.

Pół Polski płacze nad wiewiórką? Warto przypomnieć sobie te zdjęcia prominentnych polityków…. [FOTO]

Fake news TVN z ,,poszkodowanymi” muzułmanami w roli głównej? Policja wyjaśnia punkt po punkcie – nic się nie zgadza

(3667)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę