Niezwykłe konstrukcje na terenie Polski. „Są starsze niż piramidy. Trzeba się nimi chwalić na świecie”. Nie brakuje jednak takich, którzy widzą w tym tylko pieniądze [WIDEO]

w Polska przedchrześcijańska


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Egipcjanie mogą pochwali się piramidami, ale w Polsce są starsze budowle. To grobowce megalityczne na Pomorzu, o które trzeba jednak zadbać. Naukowcy i lokalni mieszkańcy chcą przeciwdziałać rozkradaniu i niszczeniu mających po ponad 5 tysięcy lat obiektów.

Największe zgromadzenie grobowców znajduje się w okolicach rzeki Łupawy koło Słupska. Mieszkańcy tych terenów wraz z naukowcami zamierzają zadbać, by więcej ich nie niszczono. Starają się o utworzenie Parku Kulturowego, by zatrzymać proces rozkradania konstrukcji. Najwięcej szkód wyrządzają osoby, które kradną kamienie. Elementy grobowców mają sporą wartość jako materiał budowlany.

Megalityczne grobowce budowano z ogromnych kamieni, które mają nawet po dwa metry. Największa konstrukcja w całości ma zaś aż 56 metrów.

One są starsze niż piramidy w Egipcie. Powinniśmy się nimi chwalić nie tylko w Polsce, ale i na świecie

– powiedział archeolog, doktor habilitowany Jacek Wierzbicki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Grobowce w środku były wypełnione kamieniami, a z góry przykryte warstwą ziemi. W środku składano ciało tylko jednej osoby. Naukowcy uważają, że musiała to być bardzo ważna persona dla społeczności, skoro wkładano tyle trudu, by ją godnie pochować.

Na pewno nie udało nam się znaleźć wszystkich zachowanych grobowców. To było dość skomplikowane w przeszłości, bo te miejsca zarastały przez lata zielenią. Teraz mamy możliwość skanowania lasu z wysokości, z samolotu czy satelity i przy dobrym programie komputerowym i odpowiedniej wiedzy naukowej może takie miejsca odnaleźć

– stwierdził doktor Wierzbicki, który dodał, że do tej pory odnaleziono około 80 grobowców.

źródło: Radio Gdańsk

(2316)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.