Portal informacyjno-historyczny

NASZ WYWIAD. Klucz do współczesnego człowieka

w Książki/nasze wywiady


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

– W moich powieściach starałem się znaleźć klucz do współczesnego człowieka – z Pino Farinottim, włoskim pisarzem i krytykiem filmowym rozmawia Tomasz Plaskota.

TOMASZ PLASKOTA: Pana powieści, których przekaz nie jest łatwy, lekki i przyjemny, ale niosą katolicki przekaz, stały się bestsellerami i są sfilmowane.

PINO FARINOTTI: To prawda, poruszam trudne sprawy. Przede wszystkim jestem krytykiem filmowym i kiedy piszę powieść, piszą ją w taki sposób, aby była gotowym scenariuszem filmowym. Powieść jest o wiele ważniejsza niż film, ponieważ literatura zawiera głębię i jedyne w swoim rodzaju zaangażowanie. Powieść to rodzaj kultury, a film to przede wszystkim zabawa, sentyment, lekkość. Kiedy autor jest w stanie połączyć te czynniki, wtedy produkt końcowy może być bardzo interesujący. Przykładami powieści, w których to się udało uzyskać, są zekranizowane powieści Umberto Eco. Po nakręceniu na ich podstawie filmów, jego powieści zyskały, stały się jeszcze bardziej popularne. Takie połączenie niestety zdarza się bardzo rzadko. Chciałbym dodać, że w swoich powieściach starałem się znaleźć klucz do współczesnego człowieka. Mam nadzieję, że przynajmniej częściowo mi się to udało.

Dlaczego zdecydował się Pan na napisanie tych dwóch powieści?
Zanim zacząłem pisać, powieść była już w mojej głowie, inspiracja przyszła z góry.

W powieści „I odszedł od niej anioł” porusza Pan temat choroby nowotworowej. Wielu chorych i ich bliscy zastanawiają się, jaki sens ma cierpienie i dlaczego Bóg na nie zezwala. Co by Pan im odpowiedział? 

Przedstawiam w niej historią młodej, trzydziestoletniej kobiety, która ma siedmioletniego syna. W pewnym momencie spada na nich straszna wiadomość, okazuje się, że dziecko jest chore na raka mózgu. Jest to ogromne wyzwanie dla matki, która przeżywa chorobę jedynego dziecka z bólem, którego nie da się wyobrazić. Jednak w pewnym momencie zaczyna odczuwać spokój, otrzymuje wsparcie od Boga. Zawsze w trudnych momentach dostajemy pomoc od Boga. Niestety, nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, jaki sens ma cierpienie i dlaczego ludzie muszą cierpieć. Choroby i cierpienie są ogromnym wyzwaniem dla naszej wiary.

Jaki jest odbiór Pańskiej powieści w Polsce?
Bardzo dobry. Powieść „Siedem kilometrów od Jerozolimy”, która ukazała się w 2007 r., świetnie się sprzedała i miała wiele dobrych recenzji. „I odszedł od niej anioł” też spotkała się z pozytywnym odbiorem. Jeden z polskich czytelników stwierdził, że o ile pierwsza powieść jest skierowana do mężczyzn, druga jest w jego ocenie, powieścią dla kobiet.

Pana relacje z Polską nie ograniczają się do wydania dwóch powieści w naszym kraju.
Jako krytyk filmowy zajmowałem się polskim kinem. Szczególnie bliskie są mi filmy Kieślowskiego, kiedy nakręcił „Dekalog” dla mediolańskiego wydawnictwa San Paulo przygotowałem publikację, która prezentowała każdy z odcinków. Cenię też filmy Wajdy i Zanussiego.

Pino Farinotti (ur. 1951 r.), krytyk filmowy, dziennikarz, pisarz, wykładowca akademicki, dyrektor „Mymovies” (jednego z ważniejszych włoskich pism filmowych), autor programów telewizyjnych poświęconych sztuce filmowej i kulturze. W 2003 r. prezydent Włoch odznaczył go medalem „Zasłużony dla Kultury i Sztuki”. Powieść „7 km od Jerozolimy” została sfilmowana przez reżysera Claudio Malapontiego, natomiast do powieści „I odszedł od niej anioł” trwają zdjęcia z Sophie Marceau w roli głównej. Jego powieści stały się światowymi bestsellerami. Porusza w nich tematy wiary, świętości, sensu życia, śmierci.

O książkach P. Farinottiego można przeczytać TUTAJ.

(107)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę