Nadchodzi geograficzna rewolucja w Polsce. Na Mazurach nie będą zadowoleni – trzeba będzie poprawiać podręczniki do geografii [FOTO]

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Mazury i Suwalszczyzna szczycą się swoimi jeziorami, ale powoli wyrasta im wielka konkurencja. Dosłownie. Obecne podręczniki do geografii będzie trzeba poprawiać, ale jeszcze nie tak szybko.

Najgłębszym polskim jeziorem jest Hańcza, w której do dna w pewnych miejscach jest aż 108,5 metra. Nowy rekordzista pobije ten wynik ponad dwukrotnie. Wejdzie do niego też aż o 5 razy więcej wody niż znajduje się w największym polskim jeziorze – Śniardwy.

Prace idą pełną parą, już formujemy zbocza jeziora

– powiedziała metro.gazeta.pl Iwona Paziak, rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Sztuczne jezioro powstanie w największym dole w Polsce – 12 km długości, 3 km szerokości i 280 metrów głębokości. W dziurze zmieściłoby się 5 tysięcy boisk do piłki nożnej i można byłoby zasypać Pałac Kultury i Nauki, który mierzy ,,tylko” 237 metrów.

Wokół zbiornika pod Bełchatowem powstanie cała infrastruktura. Będą plaże, port jachtowy, a planowa jest nawet zatopienie pewnych atrakcji dla pasjonatów nurkowania. Będzie centrum sportowo-rekreacyjne i kulturowe, ośrodek konferencyjny, park, ścieżki rowerowe i spacerowe. W pobliżu znajduje się też Góra Kamieńsk, która powstała z pokopalnianych zwał ziemi i skał wywiezionych, a teraz jest bardzo ważnym punktem na zimowej mapie Polski i rajem dla wszystkich miłośników nart i śnieżnych szaleństw.

Wielkie jezioro będzie w rzeczywistości stworzone z dwóch dziur „Szczerców” i „Bełchatów”. W zbiorniku zmieści się nawet 3mln m3 wody. W większych pod względem powierzchni, ale zdecydowanie płytszych Śniardwach, jest około 660 mln m3 wody.

Kiedy będzie można korzystać z uroków nowych akwenów? Okazuje się, że nieprędko, bo cała przedsięwzięcie to długie lata przygotowań.

Gdybyśmy to zrobili w sposób nieodpowiedzialny moglibyśmy doprowadzić do katastrofy ekologicznej

– powiedziała Paziak. Właściciel terenu zapowiedział, że wypełnianie wodą Pola Bełchatów zacznie się w 2026 roku i potrwa do… 2058 roku. Jezioro w Polu Szczerców uruchomione będzie 4 lata później. Póki co jest jeszcze czas, by eksperci wymyślili najlepszy sposób na nawodnienie zbiorników. Jedną z opcji jest przekierowanie wody z pobliskiej rzeki Widawki.

Jak wpłynie to na środowisko? W PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna powołują się na przykłady z Niemiec.

W niemieckich likwidowanych kopalniach powstały zbiorniki wodne, które według naszej wiedzy mają bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne. W rejonie zbiorników następuje rozwój flory i fauny uatrakcyjniając przyległe tereny nie tylko przyrodniczo, ale również turystyczne. Następuje dynamiczny rozwój bazy wypoczynkowej, turystycznej, a nawet sportowej – powiedziała Magdalena Kula, szefowa departamentu komunikacji w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

(8481)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.