Portal informacyjno-historyczny

Macron nie zna historii. Gdyby pamiętał o tych kilku faktach, nie śmiałby mówić o braku polskiej lojalności

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

0 – tylu Francuzów zginęło w obronie Polski, swojego sojusznika, przed napaścią ze strony Niemiec i ZSRS we wrześniu 1939 roku. Po latach prezydent Francji zarzuca Polsce izolację, szkodzenie interesom Unii Europejskiej i brak lojalności.

Emmanuel Macron nie ukrywa, że jego zdaniem Polska stawia się na marginesie. Jednocześnie grozi, że to nie Warszawa będzie decydowała o reformie Unii Europejskiej, reagując tak na fakt, że Polska sprzeciwiła się wobec proponowanych przez niego zmian dotyczących pracowników delegowanych w UE.

Macron rzucił poważne oskarżenia, zapominając o historii swojego kraju.. W obronie Polski przed niemiecką i rosyjską agresją nie stanął ani jeden francuski żołnierz, nie mówiąc o wysłaniu pomocy. Zamiast tego trwała tzw. ,,dziwna wojna”, co okazało się tragiczne w skutkach.

Był to jedyny okres, gdy alianci na froncie zachodnim, dzięki zaciętej obronie Wojska Polskiego, posiadali przewagę liczebną i strategiczną nad Wehrmachtem. Okres ten został całkowicie niewykorzystany, co było podstawową przyczyną klęski wojsk francusko-brytyjskich w roku 1940, gdy III Rzesza mogła skupić wszystkie swoje siły wojskowe na jednym froncie – nie uzyskując mimo to ani przewagi liczebnej, ani materiałowej (z wyjątkiem lotnictwa) nad armiami francuską, brytyjską, belgijską i holenderską.

Do pomocy dojść nie mogło, co zostało ustalone niespełna dwa tygodnie po wybuchu wojny. Kiedy fatalnie dowodzone polskie wojska toczyły rozpaczliwy bój z niemieckim Wehrmachtem, 12 września 1939 r. zebrana we francuskim mieście Abbeville francusko-brytyjska Najwyższa Rada Wojenna zdecydowała o niepodejmowaniu generalnej ofensywy lądowej na froncie zachodnim i działań powietrznych nad Niemcami. Podjęcie tej decyzji było złamaniem zobowiązań wynikających z umów sojuszniczych, w szczególności zaś z konwencji wojskowej do sojuszu polsko-francuskiego i układu polsko-brytyjskiego z 25 sierpnia 1939 r. Chociaż decyzja ta miała niezwykle istotne znaczenia dla Polski (opracowany przez polskie dowództwo plan obrony oparty był na założeniu, że w piętnastym dniu od mobilizacji sojusznicy przejdą do ofensywy) rząd polski nie został o niej poinformowany. Za to o przebiegu i rezultatach konferencji był doskonale i na bieżąco informowany Józef Stalin – ostatecznie na konferencji obecnych było dwóch agentów NKWD w randze ministrów w rządzie francuskim.

W Abbeville Stalin dostał więc od Wielkiej Brytanii i Francji zielone światło do wypełnienia zobowiązań sojuszniczych wobec III Rzeszy zawartych w Pakcie Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r. Wcześniej było to niemożliwe, ponieważ losy wojny nie były jeszcze rozstrzygnięte.

W 1940 roku nie doszło do zemsty ze strony polskiego wojska, gdy w potrzebie była Francja. W jej obronie stanęło około 50 tysięcy polskich żołnierzy z 1 Dywizji Grenadierów, 2 Dywizji Strzelców Pieszych, 3 Dywizji Piechoty, 4 Dywizji Piechoty, 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz Brygady Strzelców Karpackich. Oficjalnie zginęło 1400 polskich żołnierzy, ale niektóre dane mówią nawet o ilości trzy razy większej. Wiele tysięcy zostało rannych.

Europa jest zbudowana na fundamencie wartości: demokracji i wolności, z którymi Polska jest dziś w konflikcie

– podkreśla Macron, ignorując historię.

(5410)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę