Portal informacyjno-historyczny

Gruziński święty, Polak z wyboru. Męczennik Auschwitz. „Dobrowolnie zgłosił dokonanie kradzieży chleba, ratując przez to całe komando”

w Historia Gruzji/Historia kościoła/II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

31 sierpnia 1899 roku w gruzińskim Bakurciche urodził się Grzegorz Peradze, archimandryta, kapłan prawosławny, uczony – wieloletni wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, autor wielu istotnych publikacji z patrologii i historii religii. Męczennik Auschwitz. Od 1995 roku – decyzją soboru Gruzińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – święty.

peradzeGruzin, emigrant, nie mający polskiego obywatelstwa, stał się – we wrześniu 1939 roku – Polakiem z wyboru. Odrzucił bowiem propozycję wykładów w Berlinie, gdzie wcześniej, w latach 20. pracował naukowo. Nie wyjechał z okupowanej Warszawy.

Aresztowany w maju 1942 roku, prawdopodobnie wskutek donosu – miał być „angielskim szpiegiem” – w listopadzie trafił do Auschwitz.

Według oficjalnego świadectwa zgonu zmarł tam 6 grudnia 1942 roku o godzinie 16.45 (ta niemiecka precyzja!).

„Zmarł” to oczywisty eufemizm – w Auschwitz rzadko kto umierał ze starości (Żyjemy w czasach, w których – wydaje się – trzeba to już wyjaśniać!).

Okoliczności śmierci Grzegorza Peradze są przedstawiane w różny sposób. Według jednej wersji więźniowie czterech baraków zostali wyprowadzeni na peradze2mróz i powiedziano im, że nie wrócą pod dach, dopóki nie przyzna się ten, który wcześniej ukradł chleb. Zgłosił się wówczas Grzegorz. Niemcy poszczuli go psami, polali benzyną i podpalili. Według innej wersji archimandryta miał dobrowolnie zgłosić się na śmierć w komorze gazowej zamiast współwięźnia, o którym wiedział, że jest ojcem rodziny.

O heroizmie świętego Maksymiliana Kolbe mógł świadczyć sam Franciszek Gajowniczek, za życie którego Maksymilian oddał swoje.

Biograf świętego Grzegorza ksiądz Henryk Paprocki napisał:

W 1945 r. dwaj byli więźniowie obozu koncentracyjnego, których tożsamości nie ustalono, złożyli w Metropolii Prawosławnej w Warszawie ustne oświadczenie, że o. Grzegorz Peradze dobrowolnie zgłosił dokonanie kradzieży chleba, ratując przez to całe komando.

Niestety, oświadczenie to albo nie zostało spisane, albo zaginęło, bądź czeka na odnalezienie.

W 2011 roku na warszawskich Ochocie przy ul. Lelechowskiej 5w dawnym budynku magazynowym otwarto kaplicę pod wezwaniem świętego Grzegorza. Wcześniej powstały filmy dokumentalne – w 1996 W poszukiwaniu białego anioła Tamary Dularidze i Jerzego Lubacha, zaś w 2003 Święty profesor Lubacha.

Paweł Tomczyk, źródło: SelfPublisher.pl

peradze3

(972)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę