Bolesław Zapomniany, czyli król, którego nie ma w podręcznikach do historii. „Z powodu srogości i potworności występków, których się dopuszczał, źle zakończył życie”

w Historia do 1918 r.


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Bolesław (Bolko) Zapomniany jest domniemanym pierworodnym synem Mieszka II i legendarnym władcą Polski w latach 1034-1038, czyli w okresie od śmierci Mieszka II do objęcia władzy przez Kazimierza Odnowiciela. To wtedy powrócił on do kraju objętego powstaniem ludowym o charakterze silnie pogańskim – czytamy na stronie Historykon.pl.

Przez wiele wieków zapomniany zdaje się być synem przeznaczonym przez Mieszka II na swego następcę, na co wskazywałby fakt wysłania jego brata, Kazimierza, do klasztoru. W XIV- wiecznej „Kronice Wielkopolskiej” znajdziemy taki fragment:

„Gdy umarł w roku Pańskim 1033 [data błędna, chodzi o rok 1034], nastąpił po nim pierworodny syn jego Bolesław. Skoro ten został ukoronowany na króla, wyrządził swej matce wiele zniewag. Matka jego pochodząca ze znakomitego rodu, nie mogąc znieść jego niegodziwości, zabrawszy maleńkiego syna swego Kazimierza, wróciła do ziemi ojczystej w Saksonii, do Brunszwiku, i umieściwszy tam syna dla nauki miała wstąpić do jakiegoś klasztoru zakonnic. Bolesław zaś z powodu srogości i potworności występków, których się dopuszczał, źle zakończył życie i choć odznaczony został koroną królewską, nie wchodzi w poczet królów i książąt Polski.”

zapomn
źr. polimaty.pl

Sugerować by to mogło, że po śmierci Mieszka II władzę faktycznie objął Bolesław, ale swym okrucieństwem nie tylko nie uspokoił tendencji pogańskich w kraju, to jeszcze skazał się samemu na śmierć. Prawdopodobne lata jego życia to 1014-1038. W rocznikach Kapituły Krakowskiej pod datą 1038 roku umieszczono zapis dotyczący zgonu króla Bolesława; skoro Chrobry zmarł w 1025 roku, a Szczodry ponad pół wieku później (1081 lub 1082), mogło jedynie chodzić o ich nieobecnego w poczcie królów i książąt polskich imiennika. Pośrednio jego istnienie potwierdza także Rocznik małopolski, w którym Bolesław III Krzywousty nazwany jest Bolesławem IV, oraz zniszczony w XIX wieku Kodeks tyniecki Bolesława Szczodrego z figurującą przy jego imieniu rzymską cyfrą III. To daje podstawy, by sądzić, że między Chrobrym a Śmiałym był jeszcze jeden Bolesław.

Do dziś nie wiadomo, czy Bolesław nie jest tylko wymysłem średniowiecznych kronikarzy mylnie utożsamianym z Bezprymem. Obecnie, choć dominuje stanowisko mediewistów, że Bolesław rzeczywiście mógł być władcą Polski w tym okresie, to zdania są nadal mocno podzielone i chyba już na zawsze zagadką pozostanie, jaka jest prawdziwa historia Bolesława zwanego Zapomnianym…

źródło: Historykon.pl

(895)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.