Żołnierze wyklęci przez ministerstwo. W kategorii ważność z punktu widzenia polityki kulturalnej państwa Muzeum Żołnierzy Wyklętych otrzymało… 0 punktów

w Relacje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

zolnMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło wniosek o unijne dofinansowanie dla projektu nowoczesnego Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Skandaliczne jest to, że w kategoriach „ocena potrzeby realizacji projektu, ważność projektu z punktu widzenia polityki kulturalnej państwa i aspekt społeczny” komisja przyznała… zero punktów! – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.

Ostrołęckie Muzeum Żołnierzy Wyklętych ma być z założenia nowocześniejsze niż Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy kraju i Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Po podwórku miały się przechadzać holograficzne sylwetki żołnierzy podziemia – czyli powstałe z laserowego światła, trójwymiarowe postaci.

[quote]– Witałyby one odwiedzających, snuły się po podwórku, stwarzając wrażenie obecności ducha żołnierzy w tym szczególnym muzeum – mówi „Codziennej” Wojciech Dorobiński, rzecznik Urzędu Miasta w Ostrołęce. W projekcie muzeum założono pełną digitalizację zbiorów i multimedialność przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Ta placówka XXI w., skierowana przede wszystkim do młodego odbiorcy, ma powstać w absolutnie szczególnym miejscu. W przebudowanym kompleksie budynków dawnego Aresztu Śledczego w Ostrołęce, w którym właśnie przetrzymywani byli i katowani żołnierze podziemia niepodległościowego.[/quote]

Region Ostrołęki był nasycony oddziałami partyzanckimi. Na tych terenach walczyło ok. 3,5 tys. żołnierzy. – Ostrołęka była największym miastem zdobytym przez Żołnierzy Wyklętych, walki trwały do 1954 r. Ostatnia duża bitwa rozegrała się w 1953 r. – wymienia poseł Arkadiusz Czartoryski na antenie telewizji Republika. Muzeum jednak ma upamiętnić Żołnierzy Wyklętych z całej Polski.

muzeumMuzeum, która ma znajdować się po byłym areszcie śledczym, miało łącznie kosztować około 32 mln zł. Miasto planowało pozyskać na nie środki z Unii Europejskiej w ramach tzw. funduszy norweskich. Wniosek o dofinansowanie złożyło więc do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które rozdziela pieniądze.

– Dostaliśmy informację , że nie spełniliśmy kryteriów oceny merytorycznej, zabrakło nam puktów – informuje Wojciech Dorobiński, rzecznik prasowy ratusza. – W kategorii „ocena potrzeby realizacji projektu, ważność projektu z punktu widzenia polityki kulturalnej państwa i aspekt społeczny” otrzymaliśmy zero punktów. Z punktu widzenia polityki kulturalnej państwa niezrozumiałe jest nieupamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. Już się odwołaliśmy od tej decyzji.

(61)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.