Polska z 1930 r. - podział administracyjny

Należało do najbardziej polskich województw II RP. Dziś Polacy są tam prześladowani. 88 lat temu zostało utworzone województwo wileńskie

w Wydarzenia


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Polska z 1930 r. - podział administracyjny
Polska z 1930 r. – podział administracyjny

Przed 88 laty 20 stycznia 1926 r. utworzono województwo wileńskie – ostatnie województwo na mapie administracyjnej odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś cały ten obszar należy do Białorusi (2/3) i do Litwy (1/3) – jako konsekwencja agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 i akceptacji terytorialnych skutków tej agresji przez „naszych aliantów”.

Przed wojną województwo wileńskie było najbardziej polskim z polskich województw! Głównie ze względu na piękne tradycje polskiego patriotyzmu tamtejszej ludności. Mówimy tyle o udanym Powstaniu Wielkopolskim, ale i wilniucy mieli przecież swoje udane powstanie w roku 1922, które doprowadziło do przyłączenia Ziemi Wileńskiej do Polski! Przedtem krwawo opierali się bolszewikom.

Województwo wileńskie było bezdyskusyjnie polskie także ze względu na stosunki ludnościowe. Około 60% ludności stanowili tu Polacy, około 22% Białorusini, około 9% Żydzi, reszta to „domieszka” Litwinów, Rosjan i Karaimów.

Wilno było piątym co do wielkości miastem w Polsce, liczyło około 200 tysięcy mieszkańców. Było siedzibą władz województwa, powiatu grodzkiego wileńskiego i powiatu ziemskiego wileńsko-trockiego. Inne miasta powiatowe to Brasław, Dzisna, Mołodeczno, Oszmiana, Postawy, Święciany i Wilejka.

Dziś Polacy na tym terenie uważani są za „narodową mniejszość” [!] i muszą walczyć o prawo do własnych nazwisk! W mieście Wilnie – dziś stolicy Litwy – Litwini stanowili przed wojną około 0,8% ludności! Polacy około 65%! Oto tragiczne paradoksy polskiej historii i okrucieństwo tych, którzy nami bezkarnie manipulowali, nie licząc się z żadnymi „prawami człowieka”, na które później chętnie sami się powoływali (np. żona prezydenta Franklina D. Roosevelta, Eleonora Roosevelt, aktywistka ruchu praw człowieka…).

[quote]Po 1944 mieszkańcy województwa wileńskiego opuszczali ziemię swoich ojców w ramach procesu wysiedleńczego, który nazywany był „repatriacją”! W rzeczywistości była to ekspatriacja, czyli wyrzucenie ludzi z ich stron rodzinnych! W ramach „repatriacji” osiedlano ich w poniemieckich miastach![/quote]

Województwo wileńskie powstało formalnie dopiero w roku 1926, ale de facto istniało już od 1922, gdy wojsko gen. Lucjana Żeligowskiego – z pomocą przeważających polskich mieszkańców miasta – zajęło Wilno dla Rzeczypospolitej. Utworzono wówczas – na terenie tzw. Litwy Środkowej – terytorium nazywane Ziemią Wileńską. Pod taką nazwą teren ten funkcjonował od 13 kwietnia 1922 do 20 stycznia 1926. Jego ośrodkiem administracyjnym, tak jak późniejszego województwa, było Wilno.

Na Ziemię Wileńską złożyły się obszar dotychczasowej tzw. Litwy Środkowej (powiaty wileński, oszmiański, święciański, trocki i brasławski) oraz powiaty dziśnieński, duniłowicki (od 1 stycznia 1926 powiat postawski) i wilejski z województwa nowogródzkiego. W latach 1923-24 powiaty wileński (ziemski) i trocki połączono w jeden powiat.

Województwo wileńskie powstało 20 stycznia 1926, ale podstawę prawną dała temu wcześniejsza ustawa Sejmu RP z 22 grudnia 1925.
Pamiętajmy o Wileńszczyźnie – krwawej ranie na ciele Polski!

za: wolnapolska.pl

(6611)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.