Portal informacyjno-historyczny

Politycy nie chcą nowoczesnego Muzeum Historii Polski. Po sześciu latach oczekiwania na decyzję Muzeum potraktowano po macoszemu

w Wojna o pamięć


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Jak informuje serwis Historia.org.pl, Muzeum Historii Polski, które miało być wizytówką nie tylko stolicy, zostało potraktowane po macoszemu przez polski rząd. Zamiast efektownego budynku i imponującej wystawy, Muzeum zostanie wtłoczone na siłę do Cytadeli Warszawskiej.

Już w 2009 roku rozstrzygnięto konkurs na budynek i wystawę Muzeum Historii Polski, ale do dziś nie rozpoczęto jego budowy. W przeciwieństwie do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Historii Żydów Polskich zabrakło woli politycznej.

Muzeum Historii Żydów Polskich, źródło foto: Wikipedia
Muzeum Historii Żydów Polskich finansowane również z pieniędzy polskiego podatnika, źródło foto: Wikipedia

Ostatecznie kiedy politycy zajęli się projektem, okazało się, że na Muzeum brakuje miejsca. Nie będzie więc okazałego budynku i imponującej wystawy, bo decyzją rządu Muzeum zostanie ulokowane w Cytadeli Warszawskiej – jak podkreśla Historia.org.pl, ” muzeum zostanie wtłoczone na siłę”. Czytamy:

Miejsca tam wiele nie ma. Dotychczasowy projekt świetnie zagospodarowywał „wyrwę” nad Trasą Łazienkowską. Ponadto w twierdzy budowane już jest Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego. Takie okoliczności mocno ograniczają zdolności wystawiennicze placówki i wymuszają dostosowanie się do trudnego architektonicznie i konserwatorsko otoczenia. Tak naprawdę nie wiadomo, jaki będzie miało kształt, ani jak będzie wyglądać wystawa stała. Tego rząd dziś nie podał. Wątpliwe jest, iż do 11 listopada 2018 r. (100. rocznica odzyskania niepodległości) uda się zbudować muzeum na miarę oczekiwań i porównywalnego w rozmachu do pierwotnej idei.

Tak miało wyglądać muzeum:

mz

mz2

Tak miała wyglądać ekspozycja:

więcej: Historia.org.pl

(112)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę