Tak wyglądały początki polskiego metra. Pomysł narodził się w 1925 roku, do 1956 r. metro miało być gotowe, a do 1965 r. planowano stworzyć trzy linie. Archiwalne zdjęcia z budowy [foto]

w Historia na zdjęciach i filmach


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
metro1
Drążenie tunelu metra. 1956 rok.

Pierwszą uchwałę o wybudowaniu metra w Warszawie podjęto jeszcze W 1925 roku. W 1927 r. zatwierdzono plany i rozpoczęto badania geologiczne. Niestety, wielki kryzys lat 30. spowodował wstrzymanie prac. Dopiero w 1938 r. dzięki inicjatywie prezydenta Stefana Starzyńskiego ruszono z budową, którą przerwał wybuch II wojny światowej. Na serio do pomysłu powrócono w 1950 r.

14 listopada 1950 roku Prezydium rządu podjęło uchwałę o wybudowaniu w Warszawie do 1956 r. linii metra.. Metro głębokie miało być wybudowane 20-50 metrów pod ziemią i być połączone z linią kolejową. Powstało Przedsiębiorstwo „Metroprojekt”, opracowujące aktualne potrzeby komunikacyjne miasta, oraz powstał Zarząd Budowy Metra.

Planowano, że do końca 1965 r. zbudowane zostaną 3 linie: Młociny-Służewiec, Żerań-Dw.Wileński i na zachód przez Wisłę do pl. Narutowicza oraz krótka linia pl. Trzech Krzyży – Wola. Łączna długość miała wynosić 36 km. Początkowo planowano zbudować do 1956 r. 11 km tuneli oraz 10 stacji, a metro miało przewozić pół miliona osób dziennie. Przy stacji obok ul. Próżnej miało się znajdować odgałęzienie prowadzące na drugą stronę rzeki. Odcinek metra przypominał kształtem literę „Y”.

Ze względów polityczno-militarnych prace zaczęto po praskiej stronie Wisły. Tunel miał przechodzić głęboko pod rzeką i być dostosowany do ewentualnego ruchu ciężkich wagonów kolejowych po torach metra. Metro głębokie miało też pełnić rolę schronu, podobnie jak metro londyńskie czy metro moskiewskie podczas II wojny światowej.

metro2
Próbne wiercenia gruntu na rogu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, rok 1939.

Budowę rozpoczęto w 1951 r., ale ze względu na utrudnienia geologiczne (m.in. kurzawkę) i rosnące koszty w 1953 r. ograniczono budowę do odcinka doświadczalnego. Dla potrzeb budowy zbudowano biurowiec na rogu ul. Marszałkowskiej i Wilczej, trzy bazy materiałowo-sprzętowe oraz hotele dla załóg. Wybudowano 17 szybów, z których drążono podszybia, budowano podziemne chodniki i komory. Szyby nie były bezpośrednio położone na planowanej trasie metra. Na terenie Targówka Przemysłowego planowano zlokalizować elektrowozownię (zajezdnię) dla składów metra. 1 listopada 1953 r. Rada Ministrów wydała uchwałę o przerwaniu robót.

metro3
Robotnicy na budowie podziemnego tunelu metra warszawskiego, rok 1956.
metro-4
Robotnicy na budowie podziemnego tunelu metra warszawskiego, rok 1956.
metro-5
Robotnicy na budowie sztolni metra warszawskiego, rok 1956.
metro-6
Robotnicy przy wyjściu z wnętrza kesonu na budowie metra warszawskiego, 1956.
metro-7
Śluzowy przy radiotelefonie na budowie metra warszawskiego, 1956
metro-8
Tablica kontrolno-informacyjna komory śluzowej na terenie budowy metra warszawskiego, 1956

W latach 1954-1957 prace prowadzono tylko na Targówku. W okolicach ulic Radzymińskiej, Szwedzkiej i Naczelnikowskiej wybudowano komorę rozjazdową (kubatura ok. 7000 m³) oraz tunel szlakowy o średnicy 6 m i długości 1270 m. W tym miejscu zaprojektowano stację techniczno-postojową metra. Na terenie jeszcze niedawno należącym do Centralnych Piwnic Win Importowanych przy ul. Mieszka I, tunel metra wychodzi na powierzchnię. Po definitywnym zamknięciu robót w 1957 r. część tunelu przeznaczono na leżakownię win importowanych, a resztę podziemnych obiektów zabezpieczono i zalano wodą gruntową. Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk wstrzymał jakiekolwiek publikacje o metrze i nałożył zapis cenzuralny. Obecnie tereny metra głębokiego – szyb oraz tunel znajdują się pod Centrum Handlowym „Wileńska”. W sumie wybudowano szyby o kubaturze 32 000m³, komory o kubaturze 11 000m³ i tunele o kubaturze 8 900m³.

źródło: Fust.pl

Próbne wiercenia na Pl. Wilsona pod budowę metra, rok 1939.
Próbne wiercenia na Pl. Wilsona pod budowę metra, rok 1939.
Wózki do wywożenia urobku i transportu materiałów budowlanych na budowie metra warszawskiego, rok 1956.
Wózki do wywożenia urobku i transportu materiałów budowlanych na budowie metra warszawskiego, rok 1956.

(447)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.