Antysystemowa kontestacja młodzieży w ostatniej dekadzie PRL. Ważna konferencja w Warszawie: 23-24 października

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Konferencja naukowa „Życie na przekór. Antysystemowa kontestacja młodzieży w ostatniej dekadzie PRL (1980–1989) – nowe tropy i pytania badawcze” – Warszawa, 23–24 października 2014. Jednym z patronów jest serwis Niezlomni.com.

Antysystemowa kontestacja młodzieży w ostatniej dekadzie PRL jest problemem badawczym, który nie został jeszcze w pełni rozpoznany i opisany. Zapewne ma to związek z bogatą paletą niemieszczących się w gorsecie komunistycznej ideologii działań, jakie młodzi ludzie podejmowali w latach 1980–1989. Bunt, opozycja i opór miały wtedy różne oblicza. Raz były to działania sensu stricto polityczne, innym razem polem „małej wojny z systemem” była np. niezależna kultura i sztuka. Młodzi opozycjoniści byli aktywni w różnych środowiskach – w szkołach, na uczelniach, w zakładach pracy. Ich działalność nie bazowała na jednym, wypracowanym schemacie; mogła mieć charakter zorganizowany, zaplanowany i długofalowy lub – przeciwnie – nieuporządkowany, chaotyczny i incydentalny. W ostatnim dziesięcioleciu Polski Ludowej młodzi przeszli przyspieszony kurs edukacji politycznej

. Dla wielu z nich doświadczeniem pokoleniowym był karnawał „Solidarności” (1980–1981), a po nim noc stanu wojennego, męczeńska śmierć ks. Jerzego Popiełuszki, strajki 1988 r., rozmowy okrągłego stołu. Młodzież dorastała w okresie agonii systemu – pogłębiającego się kryzysu politycznego i gospodarczego oraz marazmu, który nie ominął również dorosłej opozycji. Wielu reagowało na to obojętnie; oportunizm i koniunkturalizm nie były wtedy niczym wyjątkowym. Niektórzy wyrastali jednak ponad szarą rzeczywistość i głośno wyrażali swój sprzeciw. Ilu ich było?

Czy młodzież lat osiemdziesiątych była pokoleniem buntu, a może był to „tylko” bunt jednostek? Jak dynamika wydarzeń politycznych lat osiemdziesiątych wpłynęła na aktywność opozycyjną młodych ludzi? Czy wszyscy z nich pogodzili się z koncyliacją okrągłego stołu? Czy w przełomowym roku 1989 młodzież mogła wpłynąć na bieg wydarzeń? Czy w okresie „transformacji ustrojowej” jej ideowość i idealizm przegrały z realiami polityki? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą badacze i świadkowie historii podczas organizowanej przez Oddział IPN w Warszawie konferencji naukowej „Życie na przekór. Antysystemowa kontestacja młodzieży w ostatniej dekadzie PRL (1980–1989) – nowe tropy i pytania badawcze”.

Konferencja odbędzie się w dniach 23–24 października 2014 r. w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia – Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP Historia, Radio Warszawa, Gość Niedzielny i Niezlomni.com.

zycie na przekor_konferencjażycie na przekór_zapr_środek

(90)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.