„Aż trudno uwierzyć, że opowieść ta jest prawdziwą historią”. Przejmujące losy Gertrudy Jutrzenki Trzebiatowskiej, która spędziła 53 lata w ZSRS

w Zapowiedzi


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

wyrwanaWyrwana z piekła Edmunda Szczesiaka (Wydawnictwo Oskar) to opis losów Gertrudy Jutrzenki Trzebiatowskiej, której historia mogłaby posłużyć za scenariusz filmowy. Mowa o Kaszubce, na której życie wielokrotnie oddziaływała wielka polityka. W trakcie II wojny światowej Gertruda wychodzi za mąż za niemieckiego oficera polskiego pochodzenia. Powodowana panicznym strachem przed Armią Czerwoną, którzy mogą uznać ją za kolaborantkę, próbuje uciec przez Gdynię.

Niestety, zostaje zatrzymana i wraz z Sowietami odbywa cały szlak bojowy, aż do Berlina. Po pewnym czasie chce wrócić w rodzinne strony, ale nie jest jej to dane – po raz drugi zostaje uprowadzona przez czerwonoarmistów i odbywa z nimi podróż do „sowieckiego raju”. Traktowana jako „trofiejna”, osiada w Archangielsku i spędza aż 53 lata na obcej ziemi, najpierw w ZSRS, potem w Rosji. Wyrwana z piekła opowiada o jej powrocie na Kaszuby w 1998 roku i kolejnych latach pobytu w Polsce.

W 1999 roku ukazała się pierwsza książka o losach Gertrudy – Porwana. 164 strony, termin premiery: wrzesień 2014.

Informacje o autorze:
Edmund Szczesiak, gdański reportażysta, jest autorem czternastu książek, m.in.: „A może lubi pan walkę” (1979), „Znachor w bloku” (1987), „Wyspa jak marzenie” (1996), „Mała odyseja. Śladami Remusa” 1996), „Jasnowidz z Człuchowa” (1999), „Okno na wolność” (2005), „My, podziemni” (2006).

PRZECZYTAJ WYWIAD Z AUTOREM KSIĄŻKI- WIĘCEJ!

Media o Porwanej:

Jakby chciał człowiek wymyślić taką historię, jakby się spiął, to pewnie by wymyślił. Ale nikt by mu nie uwierzył. A tę historię napisało tzw. życie, właściwie zaś – historia. Autor tylko ją spisał, angażując jednak pełną moc talentu.

Tadeusz Skutnik „Dziennik Bałtycki”

„Porwana” to fascynująca opowieść o życiu Gertrudy Jutrzenka Trzebiatowskiej, Kaszubki z Borowego Młyna pod Bytowem, którą pod koniec wojny porwali sowieccy żołnierze. (…) „Porwana” jest zapisem wszystkiego, co udało się ustalić z jej tragicznego życia. Aż trudno uwierzyć, że opowieść ta jest prawdziwą historią.

Jan Antonowicz „Dziennik Bałtycki”

(128)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.