„Myślałem, że bardziej w zakłamywaniu historii – przegiąć się już nie da. A jednak!”, czyli o siedmiu „komunistycznych samurajach”, którzy walczą z „reakcyjnymi bandami”. W haniebny sposób opluto „Warszyca” [wideo]

w Filmy/PRL/Sztuka


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Wszyscy i nikt 1-F-2068-33Myślałem, że już żaden z filmów okresu PRL-u szkalujący Żołnierzy Wyklętych mnie nie zaskoczy. Po takich pozycjach jak ,,Znikąd donikąd”, ,,Barwach walki”, ,,Kryptonim Brutus”czy ,,Sam wśród swoich” byłem przekonany że bardziej – w zakłamywaniu historii – przegiąć się już nie da.

A jednak! ,,Wszyscy i nikt” to jest dopiero hit! Utrzymany w konwencji westernu paszkwil w którym siedmiu żołnierzy LWP broni małego miasteczka przed żądnym krwi po AK-owskim reakcyjnym podziemiem. Ha i to jak broni! Hoollywoodzcy ,,wspaniali” czy japońscy ,,samuraje” – nota bene bohaterowie filmów z których splagiatowano temat – mogliby się od naszych dzielnych kościuszkowców jedynie uczyć!

Najbardziej kuriozalny jest jednak pretekst ataku Wyklętych.. ,,Siedmiu wspaniałych” musiało bronić biednych meksykańskich wieśniaków przed żądnymi zysku rewolwerowcami ,,Siedmiu samurajów” walczyło o honor.A jaki jest powód ataku ,,reakcyjnej bandy” na miasteczko w PRL-wskim filmidełku? Odrzucone amory dowódcy ,,bandy” przez miejscową dziewczynę która wybiera innego.

Najciekawsza kwestia pada zaraz na początku filmu kiedy jeden z dzielnych LWP-wców pociesza swojego kompana. Brzmi to mniej więcej tak ,,Nie przejmuj się stary: Radomsko duże miasto jest szansa że bandyta ,,Warszyc”(chodzi Stanisława Sojczyńskiego) wszystkich nie zabił i twoja siostra i matka żyją”

Bez komentarza…

Zaskakuje mnie tylko opis filmu zamieszczony na stronie Film Polski, w którym używa się określeń ,,reakcyjne podziemie” czy ,,banda”.Chyba ktoś pod wpływem tego propagandowego ,,dziełka” mocno się zawiesił…

Konrad Łęcki

Reżyser. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie. Ukończył także studio aktorskie L’Art w Krakowie.

Wszyscy i nikt – polski film wojenny z 1977 roku na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego. Reżyserem był Konrad Nałęcki.

Obsada aktorska:
Emil Karewicz – Szef
Wiesław Gołas – Twardy
Wirgiliusz Gryń – Ksobie
Stefan Paska – Odsie
Ryszard Pietruski – Kobra
Jerzy Matałowski – Hrabia
Marian Opania – Glina
Krzysztof Pietrykowski – Hak
Krzysztof Machowski – Brzoza
Ewa Borowik – Maryna
Ewa Ziętek – Dziewczyna Korby
Bogusz Bilewski – organista
Witold Pyrkosz – kowal
Jerzy Rogalski – pomocnik kowala
Ignacy Machowski – Konrad, rewolucjonista 1905 r.
Janusz Paluszkiewicz – ksiądz

To cały film:

(1193)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.