Wiedza Polaków o podstawowych faktach z historii Polski na przerażającym poziome. 7 proc. wie, co wydarzyło się 1 sierpnia 1944!

w Wojna o pamięć


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Przerażające wnioski po analizie ankiety na temat stosunku Polaków do Powstania Warszawskiego.

Zaledwie 7 proc. ankietowanych powiązało datę 1 sierpnia z wybuchem powstania warszawskiego.

Kolejnych 36 proc. respondentów skojarzyło ją ogólnie z powstaniem warszawskim, a 1 proc. – z powstaniem, ale bez doprecyzowania – jakim. Czterem badanym na stu (4 proc.) data ta kojarzyła się raczej z końcem wojny lub wojną w ogóle, a trzech na stu respondentów (3 proc.) wskazywało w tym kontekście inne niż powstanie warszawskie wydarzenia historyczne, choć zazwyczaj związane z II wojną światową – jak zbrodnia katyńska, powstanie w getcie warszawskim, wyzwolenie Auschwitz, manifest PKWN, bitwa pod Monte Cassino, desant aliantów, atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki itp. Największy odsetek badanych (49 proc. ogółu) stanowią jednak ci, którzy z datą 1 sierpnia 1944 roku nie potrafili skojarzyć żadnego konkretnego wydarzenia.

Nie przeszkodziło to 61 procent badanym wyrazić opinię, że powstanie warszawskie było potrzebne. Przeciwną opinię wyraża nieco ponad jedna piąta respondentów (22 proc., spadek o 10 punktów).

pw

Mimo tak niskiej świadomości, to właśnie wiadomości o powstaniu warszawskim niezmiennie najczęściej przyswajane są w szkole (81 proc). Niemal równie znaczącym jak szkoła źródłem wiedzy o powstaniu są dla Polaków filmy (80 proc.) oraz tradycyjne media – prasa, radio i telewizja (78 proc.). Dwie trzecie ankietowanych (68 proc.) posiada wiadomości o powstaniu z książek, a nieco ponad dwie piąte (43 proc.) – z opowiadań osób, które interesują się powstaniem i dużo o nim wiedzą. Jedna trzecia Polaków czerpie informacje o wydarzeniach w stolicy sprzed siedemdziesięciu lat z imprez rocznicowych (33 proc.), z internetu (31 proc.) oraz z relacji osób, które były świadkami tego wydarzenia (30 proc.). Dość ważnym źródłem wiedzy o powstaniu jest także funkcjonujące w stolicy od 2004 roku Muzeum Powstania Warszawskiego (wskazuje na nie 19 proc. dorosłych Polaków). Czterech na stu ankietowanych (4 proc.), a więc tyle samo co w 2009 roku, deklaruje, że zna historię powstania z własnego doświadczenia.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 3-9 lipca 2014 roku na liczącej 943 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

źródło: Życie Warszawy

(162)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.