Portal informacyjno-historyczny

Dzień

Listopad 12, 2014

Wiecznie aktualny Waldemar Łysiak w „Dobrym”: Mamy się przebrać za przodującą klasę narodu i dosunąć przodującej klasie narodu, rozbijając ten marsz

w Mocne słowa

Za trzy dni święto Pierwszego Maja… – O co chodzi? – spytał „Książę”. – O kłopot… – Jaki kłopot? – Nielegalny pochód, antyrządowy, marsz robotników…

Czytaj dalej

Wrocław AD 1945, czyli najdłużej broniące się miasto III Rzeszy. „Rosjanie polowali na dwunastoletnie dziewczynki, nawet 80-letnie staruszki nie zostały oszczędzone”

w Recenzje/Wspomnienia i pamiętniki

Proces w wyniku którego Breslau stało się ponownie Wrocławiem, oznaczał trzymiesięczną rzeźnię. Dla broniących twierdzy Niemców, ale przede wszystkim dla ludności cywilnej, już niekoniecznie niemieckiej.…

Czytaj dalej

Ta piosenka była nauczana w polskich szkołach przed wojną. „Jedzie na Kasztance”: Masz wierniejszych niż stal chłodna młodych strzelców rój…

w Piosenki

„Jedzie na Kasztance” (Pieśń o wodzu miłym) melodia ludowa w rytmie mazurka, słowa: Wacław Biernacki „Kostek” Jedzie, jedzie na Kasztance, Siwy strzelca strój! Hej, hej,…

Czytaj dalej

Apostołka godności ogniska rodzinnego. Bł. Franciszka Siedliska – założycielka zgromadzenia nazaretanek

w Święci

Bł. Franciszka Siedliska (12 listopada 1842 – 21 listopada 1902) Założycielka zgromadzenia sióstr nazaretanek urodziła się w ziemiańskiej rodzinie osiadłej w majątku Roszkowa Wola koło…

Czytaj dalej

„Wymarsz Uderzenia”: A jeśli będzie jesień, to kalin pęk mi daj. I tylko mnie nie całuj, i nie broń iść za kraj. Bo choć mi wrosłaś w serce, karabin w ramię wrósł i ciebie z karabinem do końca będę niósł…

w Poezja

Andrzej Trzebiński, ps. Paweł Późny, Stanisław Łomień, Andrzej Jarociński (ur. 27 stycznia 1922 w Radgoszczy koło Łomży, rozstrzelany 12 listopada 1943 w Warszawie) – polski…

Czytaj dalej

Ta symfonia powstała pod wpływem słów wyrytych na ścianie więziennej celi. Spotkała się z ogromną popularnością, osiągając ponad milionową sprzedaż

w muzyka poważna

III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych”  powstała w okresie od października do grudnia 1976 w Katowicach. Sam Górecki mówił o niej: ‚3. Symfonię’ pisałem od 30 października do…

Czytaj dalej

W 1950 roku został skazany przez komunistów na karę śmierci za „szpiegostwo”. Jednak jego jedyną winą było to, że był najlepszym polskim asem myśliwskim podczas II wojny światowej. Niemcy nazywali go „latająca śmierć”

w Bez kategorii

Czytaj dalej

Idź na górę