Portal informacyjno-historyczny

7 sierpnia 1952 to czarna karta w historii Polski. ,,Kto tego nie przeżył, ten nigdy nie jest w stanie zrozumieć i uwierzyć, jakie tortury stosowano wobec osób, które już nigdy nie przemówią…”

w Polska Ludowa/Polska Ludowa - rocznice


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

6 oficerów-lotników zostało rozstrzelanych 7 sierpnia 1952 roku w więzieniu na Mokotowie. Byli oskarżeni o ,,udział w spisku mającym na celu obalenie siłą władz państwa i szpiegostwo”. Większość z nich w czasie II Wojny Światowej walczyła na Zachodzie w lotnictwie Polskich Sił Zbrojnych.

8 maja 1952 roku przed Najwyższym Sądem Wojskowym stanęło ośmiu oficerów. Na wyrok w procesie tzw. grupy kierownictwa konspiracji Wojsk Lotniczych czekali płk Bernard Adamecki, płk August Menczak, płk Józef Jungraw, ppłk Stanisław Ziach, ppłk Aleksander Majewski, ppłk Władysław Minakowski, ppłk Szczepan Ścibior i ppłk Stanisław Michowski. Z tej grupy tylko Adamecki i Menczak nie walczyli w czasie II wojny na Zachodzie. Obaj byli uczestnikami Powstania Warszawskiego, a wcześniej pierwszy z nich należał do Armii Krajowej, a drugi do Armii Ludowej.

Śledztwo prowadził płk Antoni Skulbaszewski, któremu pomagali płk Władysław Kochan i ppłk Naum Lewandowski. Szczególnie ten ostatni, były oficer Armii Czerwonej, zasłynął z brutalności i sadyzmu.

Wszyscy piloci, oprócz ppłk Minakowskego, pod wpływem okrutnych tortur przyznali się do winy.

Najpierw po 8 godzin dziennie trwało śledztwo przez cały tydzień, później po szesnaście godzin i wreszcie w trzecim tygodniu po 22 godziny intensywnego śledztwa, bez przerwy, przy trzech zmianach śledczych. Gdy to nie skutkowało, rozpoczynał się drugi okres o ostrzejszym rygorze. Te same godziny śledztwa (…) z tą różnicą, że obowiązywała więźnia nieruchoma postawa siedząca.(…) Potem, jeżeli ktoś się nie załamał, zaczynała podczas przesłuchań obowiązywać więźnia postawa stojąca oraz postawa stojąca nieruchoma

– wspominał Piotr Woźniak, który został osadzony w jednej celi w Minakowskim.

Kto tego nie przeżył, ten nigdy nie jest w stanie zrozumieć i uwierzyć, jakie tortury stosowano wobec osób, które już nigdy nie przemówią

– dodawał Woźniak.

Ostatecznie ppłk Iwan Amons, który sporządził akt oskarżenia, zażądał kary śmierci dla pięciu oficerów i długoletniego więzienia dla płk Adameckiego, ppłk Majewskiego i ppłk Ziacha za ,,tworzenie tajnej organizacji w Wojskach Lotniczych, której celem miało być obalenie siłą władzy państwowej oraz prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz mocarstw imperialistycznych”.

Ostatecznie 13 maja 1952 roku sąd skazał na śmierć sześciu pilotów: płk Bernarda Adameckiego, płk Augusta Menczaka, płk Józefa Jungrawa, ppłk Władysława Minakowskiego, ppłk Szczepana Ścibiora i ppłk Stanisława Michowskiego. Ppłk Majewski i ppłk Ziach dostali dożywocie. Zgromadzenie Sędziów Najwyższego Sądu Wojskowego odrzuciło wnioski skazanych i ich rodzin o rewizję wyroków. Prezydent RP Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. 7 sierpnia wykonano wyrok.

Prof. Poksiński w książce „TUN. Tatar-Utnik-Nowicki” pisał:

„Naczelna Prokuratura Wojskowa już w grudniu 1954 r. miała pełną świadomość tego, że w sprawie tej brutalnie złamano prawo (…) Poinformowano o tym, kierownictwo państwa i partii: Bieruta, Zawadzkiego, Ochaba i marsz. Rokossowskiego. Polecili oni nadal badać sprawę. (…) Wnioski, które sformułowała prokuratura były przerażające”.

(2949)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę