Bitwa pod Albuerą i atak Polskich Lansjerów Legii Nadwiślańskiej, zwanych "los infernos picadores" piekielnymi Lansjerami. mal. William Barnes Wollen Bitwa pod Albuerą i atak Polskich Lansjerów Legii Nadwiślańskiej, zwanych "los infernos picadores" piekielnymi Lansjerami. mal. William Barnes Wollen

16 maja 1811: bitwa pod Albuerą. Wspaniała, ale zapomniana szarża piekielnych Lansjerów

w Polska pod zaborami - rocznice


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Cesarz Francuzów Napoleon I w 1808 r. wysłał do Hiszpanii oddziały złożone z Polaków, które miały wspomóc Francuzów w walkach na półwyspie Pirenejskim. Do jednej z najsłynniejszych bitew z udziałem wojsk polskich doszło 12 mil na południe od Badajoz, pod Albuerą.

Na obrazie: Bitwa pod Albuerą i atak Polskich Lansjerów Legii Nadwiślańskiej, zwanych „los infernos picadores” piekielnymi Lansjerami. mal. William Barnes Wollen

Starły się tu ze sobą oddziały francusko-polskie marszałka Nicolasa Soulta z wojskami brytyjsko-hiszpańsko-portugalskimi gen. Williama Beresforda. Całodzienna bitwa nie zakończyła się zwycięstwem żadnej ze stron, mimo dużej przewagi liczebnej oddziałów sojuszniczych.

Szczególnie duże straty nieprzyjacielowi zadali Polacy pod dowództwem płk. Jana Konopki z 1. Pułku Ułanów Nadwiślańskich. Polscy ułani, wsparci francuskim 10. Pułkiem Huzarów, przeprowadzili wspaniałą szarżę, która doprowadziła do zniszczenia brygady brytyjskiej piechoty ppłk. Johna Colborna. 3 z 4 batalionów brytyjskiej brygady zostało rozbitych. Jedynie II batalion z 31. Pułku Piechoty zdążył sformować czworobok i uniknąć zagłady. Polacy zdobyli 4 brytyjskie sztandary. Były to jedyne sztandary utracone w Hiszpanii przez Brytyjczyków. Za postawę na polu bitwy płk Jan Konopka został awansowany do stopnia generała brygady.

Bitwa pod Albuerą jest bardzo mało znanym epizodem w historii Polski. Jest kilka powodów tej sytuacji. Po pierwsze wojska brytyjskie, hiszpańskie czy portugalskie nie byłygłównym wrogiem Polski. Walki w Hiszpanii nigdy nie były nasycone takimi emocjami jak walki przeciwko Rosjanom, Prusakom czy Austriakom. Następnym powodem jest nieobecność Napoleona podczas bitwy, w przeciwieństwie do bitwy pod Somosierrą, która głównie dlatego stała się tak popularna w Polsce.

źródło: Muzeum Wojska Polskiego

(1058)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

    • dziekuje za informacje o tej bitwie powinni nakrecic film o tym , notabene mój stryj Piotr Chabiera słuzył w pułku szwolezerów im Piłsudzkiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.